102 yılda 200 bin araç satan Bentley, sadece 6 yılda 25 bin SUV üretti

SUV sınıfı araçlar dünya otomobil pazarını ele geçirmiş durumda. 1919 yılından beri otomobil üreten İngiliz ultra lüks otomobil markası Bentley, 102 yılda toplam 200 bin araç üretirken, bunun 25 bin adedini son 6 yılda ürettiği SUV modeli Bentayga oluşturuyor.

SUV sınıfı otomobiller dünya otomobil pazarını tamamen istila etmeye başladı. Ford, Mondeo (ABD’de Fusion) modelinin üretimini Amerika’da bitirirken, Avrupa’da da ömüzdeki yıl durduracağını açıkladı. Ford ayrıca ABD’de Mustang dışında SUV ve pick-up modelden başka otomobil kasa tipi üretmeyeceğini de belirtti. Dünyanın en çok satan sedan modeli Volkswagen Passat da bir sonraki nesilde sadece SW olarak üretilecek.

SUV sınıfı araçların dünya pazarındaki etkinliğini ise en iyi Bentley’in üretim hikayesi anlatıyor.Çünkü Bentley’in 1919’dan beri ürettiği 200 bin aracın 25 bin adedini son 6 yılda üretilen SUV modeli Bentayga oluşturuyor. Daha da ilginç olanı, İngiliz ultra lüks otomobil markası Bentley’in 102 yılda ürettiği toplam araç sayısının yüzde 75’inden fazlası son 18 yılda üretmiş olması.

Bentley Bentayga SUV

Bentley tarafından şimdiye kadar üretilen araçların yüzde 40’ı 2003’te piyasaya sürülen Continental GT oldu. Bu arada Flying Spur da Bentley’in ömür boyu üretiminin yaklaşık yüzde 20’sini oluşturuyor. O da 2005’te piyasaya sunulmuştu.

Bentley Continental GT

2015 yılında üretimine başlanan SUV model Bentayga ise 6 yılda 25 bin adedi geçti. Bu da Bentley’in 102 yıllık tarihinde ürettiği toplam aracın yüzde 12,5’ini 6 yılda üretiiği anlamına geliyor. Zaten banttan inen 200.000 numaralı araç da bir Bentayga Hybrid oldu. Bu hızla giderse Bentayga’nın Continental GT’nin üretim adetlerini yakalaması, hatta geçmesi çok uzak bir tarih olmayacak.

Bentley Flying Spur

Bu durumda, Bentley’in Volkswagen imparatorluğuna dahil olduktan sonra üretiminin hız kazandığını söylemek yanlış olmaz. 2002 yılına kadar Bentley sadece 44 bin 418 araç üretirken, 19 yılda 155 binden fazla Bentley marka araç asfatla buluştu.

Bentley’in efsanevi 2003 öncesi arabaları arasında Blower, Mulsanne, Arnage, Azure ve daha fazlası var. Ama Bentley önceden bir ayda ürettiği aracı artık bir günde üretebiliyor.

İngiltere’nin Crewe kentinde 1938’de kurulan ve halen üretime devam eden Bentley fabrikası

Yine de Crewe fabrikası o kadar da hızlı sayılmaz, çünkü günlük ürettiği araç sayısı 85 civarında, oysa ana şirket  Volkswagen’in Wolfsburg fabrikasından günde 3.500 araç banttan iniyor.

Bentley CEO’su Adrian Hallmark, “İlerleme hızı 2003’ten bu yana önemli ölçüde arttı ve şimdi Bentley’i sürdürülebilir lüks mobilitede küresel lider olarak konumlandırma amacıyla Beyond100 stratejimizi takip ederek bir sonraki dönüşüm dönemine giriyoruz,” dedi.

Aslında, diğerleri gibi Bentley de bir başka dönüştürücü değişimin eşiğinde. İngiliz üretici, tüm araçlarını elektrikli otomobile dönüştürmeye ve Crewe fabrikasını 2030 yılına kadar çevreye uyumlu hale getirmeye çalışıyor.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu