3 saniyede 0’dan 100’e: BMW M5 CS

636 beygir güç ve 750 Nm tork üreten 4.4 litrelik çift turbolu V8 motora sahip Asfalt canavarı M5 CS, 0-100 km/s ivmelenmesini sadece 3 saniyede tamamlarken, 0'dan 200'e ise yalnızca 10.4 saniyede ulaşıyor.

Alman otomobil üreticisi BMW, sonunda M5 CS’i tanıttı. Geçtiğimiz yılın Haziran ayında gün yüzüne çıkan standart M5‘in ardından 7 ay sonra beklentilerin altında kalmayan CS, güçlü yapısıyla yola çıktı.

Bavyeralı üretici CS versiyonlarını daha hafif ve daha güçlü yapmayı amaçlıyor. BMW mühendisleri M5 CS’i, Competition türevinden tam 104 kilogram daha hafifletmiş. 4.4 litrelik çift turbolu V8’i tam 636 beygir güce çıkartmayı başaran Alman üretici, aracı “M” versiyonunda en güçlü otomobil unvanına kavuşturmayı başardı.

Kemerlerinizi sıkı bağlayın! Neden mi? Çünkü, yeni BMW M5 CS, 0-100 km/s ivmelenmesini sadece 3 saniyede tamamlarken, 0’dan 200’e ise yalnızca 10.4 saniyede ulaşıyor. Hala 305 km/s azami hıza sahip olan araç, her halükarda M5’ten çok daha hızlı.

Kabin içerisinde M logolu karbon fiber koltuklar, yeni siyah ve kırmızı işlemeli döşemeler M5 CS’in iç mekanında yer alıyor. Arka kısımda bir çift yarış koltuğu daha bulunduran bu çarpıcı model, koltukların baş bölgelerinde bulunan Nürburgring silueti ile de dikkat çekiyor. BMW’nin bu efsanevi pistte CS ile rekor kırdığının iddia edildiğini de hatırlatmakta fayda var.

BMW mühendisleri açılır kapanır kol dayanağını ortadan kaldırarak ciddi bir ağırlık tasarrufu sağlandığını da ifade ediyor. 12.3 inç büyüklüğünde bilgi eğlence sistemi de araç içerisindeki yerini koruyan donanımlar arasında yer alıyor.

Bavyeralı üreticinin Gold Bronze adını verdiği renge sahip detayları ızgaranın etrafında ve özel üretim 20 inçlik jantlarda kullanmış. Kaputu karbon fiber ile güçlendirilmiş plastik materyallerden üreten Alman marka, motor kapağında ise sadece karbon fiber kullanarak 70 kilogram hafifleme sağlamış.

Sınırlı sayıda üretilecek Yeni M5 CS, sadece bir yıl boyunca satışta kalacak. Aracın, ilk modellerinin bahar aylarında showroom’lara gelmesi bekleniyor. M5 CS’in Almanya’da fiyatı 199.900 € (1.787.369 TL) olarak belirlenmiş.

 

BMW’nin süper sedanları: M5 ve M5 Competition tazelendi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu