Anadolu Isuzu’dan rekor ihracat

Anadolu Isuzu kendi segmentinde Türk otomotiv tarihinin en büyük midibüs ihracatını gerçekleştirdi.

Türk mühedisler tarafından AR-GE merkezinde geliştirilen ve Anadolu Isuzu’nun Şekerpınar’daki fabrikasında üretilen Isuzu Novociti Life, ihracat pazarlarındaki varlığını gün geçtikçe artırıyor. Polonya, İtalya, Yunanistan ve Fransa’dan sonra, Gürcistan’ın başkenti Tiflis’te de hizmet vermeye başladı.

9 Ekim 2019 tarihinde Tiflis Avrupa Meydanında gerçekleştirilen törenle 16.9 milyon Euro değerinde midibüsün teslimatını yapan Anadolu Isuzu, kendi segmentinde Türk otomotiv tarihinin en büyük midibüs ihracatını gerçekleştirmiş oldu. Törende Anadolu Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Özilhan, Anadolu Grubu İcra Kurulu Başkanı Hurşit Zorlu, Anadolu Grubu Otomotiv Grup Başkanı Bora Koçak, Anadolu Isuzu Genel Müdürü Tuğrul Arıkan, Pazarlama ve Kurumsal İletişim Müdürü Selda Çelik ve İhracat Direktörü Hakan Kefoğlu katıldı.

Törende konuşan  Genel Müdür Tuğrul Arıkan, Anadolu Isuzu’nun ticari araç sektöründe hem teknolojiye uyum sağlayan hem de teknolojiyi yönlendiren konumuyla global bir marka olma yolunda hızla ilerlediğini söyledi. Arıkan, “Avrupa’nın birçok şehrinde hizmet vermeye başlayan, Türk mühendisleri tarafından geliştirilen dünyaca ünlü modelimiz Novociti Life ile Tiflis’in ulaşım hayatında 8 metrelik araçlarımızla hizmet sunacak olmak bizlere gurur veriyor” ifadelerini kullandı.

Anadolu Grubu Otomotiv Grup Başkanı Bora Koçak ise: “Yaklaşık 25 yıl aradan sonra bugün çok önemli bir ihracat için buradayız. Türkiye’nin kendi segmentinde en büyük midibüs teslimatını gerçekleştiriyoruz. Tiflis’e ihraç ettiğimiz aracımız Novociti Life bizim için oldukça önemli, toplam otobüs hacmimizin 3’de 1’ni oluşturan bir ürün. Dolayısıyla Anadolu Isuzu’nun büyüyen ihracat hedefleri açısından da önemli bir kaldıraç olacağını kanıtladı. Yaklaşık 4 sene önce yıllık 30 milyon Euro seviyelerinde olan ihracatımızı bugüne geldiğimizde 4 kat büyüyerek ilerlediğimizi görüyoruz. Her yıl çift haneli büyüme ile buralara geldik ve potansiyelimize güveniyoruz. Tüm ürünlerimizin arkasında olmaya ve kesintisiz hizmet vermeye devam edeceğiz” ifdelerinde bulundu.

16.9 milyon Euro tutarındaki toplu ulaşım ihalesiyle Tiflis Belediyesine ait Tbilisi Transport Company’nin açtığı ihaleyi kazanan Anadolu Isuzu, bu sayede Türk otomotiv tarihinde bir ilki başararak ihracat pazarlarındaki en yüksek adetli midibüs ihracatına imza atmış oldu. Teslimatlar 2019 yılının Ağustos ayında başlayarak, yıl sonuna kadar Anadolu Isuzu Gürcistan distribütörü GT Group LLC’ye gönderilecek iki yüz adedi aşkın araçla tamamlanmış olacak.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu