Anahtarsız giriş dediğin böyle olur: Genesis yüz tanıma sistemi

Hyundai'nin premium markası Genesis, "anahtarsız" dediğimiz ama cebimizde veya çantamızda bir anahtar taşımak zorunda olduğumuz giriş ve çalıştırma teknolojisini gerçek bir anahtarsız sisteme dönüştürdü; yüz ve parmak izi tanıma sistemi. Artık anahtarınız yanınızda olmasa da aracınıza girebilecek ve sürüş yapabileceksiniz.

Otomobillerde anahtarsız giriş ve çalıştırma artık yaygın olarak kullanılıyor. Ama adı her ne kadar “anahtarsız” olsa da aracın kapılarını açmak ve motoru çalıştırıp sürüşe geçmek için yanınızda elektronik bir anahtar taşımak zorundasınız. İşte Hyundai Motor Company, bu zorunluluğu ortadan kaldıran yüz ve parmak izi tanıma teknolojisini otomobillerde kullanmaya başlıyor.

Güney Koreli üreticinin premium markası Genesis’te kullanacağını açıkladığı teknoloji ile üzerinizde anahtar taşımadan, yüz tanıma sistemiyle araca giriş yapabilecek, parmak izi tanıma özelliği ile de aracı çalıştırabileceksiniz. 2023 ile birlikte kullanılmaya başlanacak iki teknoloji de aslında cep telefonlarından tanıdığımız özellikler, ama bir otomobilde ilk kez Genesis GV60’ta kullanılıyor.

Avrupalı GV60 sahipleri, B sütununda bulunan bir sensöre bakarak tıpkı telefonlarının kilidini açar gibi araç kapılarını açabilecek veya sürüş sonunda aynı şekilde kilitleyebilecek. İçeri girdikten sonra da vites konsolundaki parmak izi tarayıcısını kullanarak motoru çalıştırabilecek ve sürüşe geçebilecek. Sürücülerin profillerini oluşturmak için araca fiziksel anahtarla yalnızca bir kez erişmeleri yeterli olacak.

B sütunundaki sensörün çevresinde bulunan LED ışıktan aracın kilitli veya kilidinin açık olup olmadığını görmek mümkün. Genesis, tüm önemli biyometrik bilgilerin araçtaki şifreli yazılım aracılığıyla güvenli bir şekilde saklandığını ve asla herhangi bir yere yüklenmediğini veya uzaktan depolanmadığını garanti ediyor.

Bu teknolojinin diğer otomobillerde de hızla yayılacağını ve sörf, yüzme, koşu gibi aktiviteler sırasında yanlarına araç anahtarı alamayan veya anahtar taşımak istemeyenler için faydalı olacağını düşünüyoruz. Ancak, az önce saydığımız aktiviteler dışında, olağandışı sorunlarla boğuşmamak için yine de anahtarı yanınızda bulundurmak en doğrusu.

Yüz tanıma, 2023 GV60’a, sahiplerinin araca telefonlarını veya saatlerini kullanarak erişmelerine ve dijital bir uygulama kullanarak üç kişiye kadar erişimi paylaşmalarına olanak tanıyan yeni Dijital Anahtar özellikleri de içeren bir güncelleme paketinin parçası olarak geliyor. Bunun için fiziksel bir anahtarın bulunmasına gerek yok, ancak birincil sürücünün; dijital anahtarı kullanan diğer kişiler için süre tanımlama ve istediği zaman durdurma olanağı var. Yani sistemin kullanımı ile ilgili tüm kontrol, fiziksel anahtar elinde bulunan kişide toplanıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu