Apple bu kez kararlı: Elektrikli otomobil üretecek

Amerikan teknoloji devi Apple, kendi elektrikli otomobilini ve kendi bataryasını üretmek için Tesla'ya giden yöneticisini geri aldı.

Apple’ın 2014’te ortaya atılan elektrikli otomobil geliştirme haberi bir kez daha gündem oldu. 7 yılda birçok iddiaya konu olan Apple Titan projesinin 2016’da kapatıldığı söylenmişti. Ancak, birkaç gün önce şirket içinden sızan haberlere göre Apple elektrikli otomobilini 2024’te piyasaya sürmeyi planlıyor.

Reuters, Apple’dan Tesla’ya geçen Doug Field’ın 2018’de projeye liderlik etmek için eski şirketine geri döndüğünü belirtiyor. Apple 2019’da 190 kişiyi işten çıkarmıştı, fakat Amerikan devinin elektrikli otomobilden vazgeçmediği anlaşılıyor. Diğer taraftan Apple’ın, sadece elektrikli robo-taksi geliştirmeye çalışan Waymo’dan (Alphabet/Google’a bağlı teknoloji şirketi) farklı bir proje yürüttüğü, doğrudan tüketiciye sunulacak elektrikli otomobiller üretmeyi planladığı ifade ediliyor.

YENİ BATARYA TEKNOLOJİSİ ARAYIŞI

Reuters’ın içeriden elde ettiği bilgilere göre, Apple, maliyetlerin düşmesine ve menzilinin artmasına neden olacak yeni bir batarya teknolojisi geliştirmeye odaklanmış durumda. Apple, doğası gereği aşırı ısınmaya daha az duyarlı olan ve bu nedenle diğer lityum iyon pil türlerinden daha güvenli olan lityum demir fosfat dahil olmak üzere farklı batarya türlerini araştırıyor.

İngiliz haber ajansı Reuters, Apple’ın pil geliştirmesine aşina olan bir kaynağın “Bu bir sonraki seviye. iPhone’u ilk gördüğünüzde duyduğunuz heyacanı hatırlayın, bu da onun gibi olacak” dediğini aktardı.

KİMİN ÜRETECEĞİ MEÇHUL

Otomobili Apple markası altında hangi fabrikanın üreteceği belli değil çünkü Amerikan şirket, kendi telefon ve dizüstü bilgisayarını bile fason olarak ürettiriyor. Muhtemelen Apple, halen araç üreten, güvendiği bir otomotiv şirketiyle birlikte ilerleyecek.

Aynı zamanda, Apple’ın bir otopilot geliştirmeye odaklanması ve bu segmentteki konvansiyonel araç üreticilerine satması ihtimali de var. Ancak telefon pazarındaki yüksek karlara alışan Apple’ın daha az karlı olan otomotiv sektörünü ne kadar seveceği meçhul. Zira Tesla’nın kara geçmesi 17 yılını aldı.

ELON MUSK’TAN İTİRAF

Bu arada elektrikli otomobil üreticisi Tesla’nın sahibi Elon Musk’tan ilginç bir Apple itirafı geldi. Musk, twitter’dan paylaştığı mesajında bir dönem Tesla’yı satmayı düşündüğünü açıkladı. Şirketin en kötü döneminde Tesla’yı satmak istediğini itiraf eden Musk, bunun için Apple ile görüşmek istediğini, ancak Apple CEO’su Tim Cook’un görüşmeye yanaşmadığını ifade etti.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu