Arteon makyajla birlikte aileyi genişletti

Volkswagen, Arteon'u makyajladı ve aileye yeni katılan Arteon Shooting Brake'i görücüye çıkardı.

Wolfsburglu otomotiv üreticisi Volkswagen’in, avant-garde tasarıma sahip iddialı modeli Arteon’u makyajladı ve aileye yeni katılan Arteon Shooting Brake’i görücüye çıkardı.

Makyajlı Arteon ön cephede, tıpkı Golf Mk8 gibi far ve ızgarayı LED elemanlar ile entegre ediyor. Araç yenilenen ızgara, far grubu, kaslı ve keskin hatlara, sportif hava girişlerine sahip ön tamponu ile dikkatleri üzerine çekiyor. Araç arka cephede  ise karartılmış stoplara yer veriyor. Ayrıca Arteon, R ve R-Line versiyonlarında ise grafikleri değiştirilmiş stoplar ve dörtlü egzoz çıkışlarına sahip difüzörü ile sportifliğini bütünlüyor. Elegance ve R-Line olmak üzere iki donanım paketiyle sunulan Arteon, tasarım dokunuşlarında farklılık gösteriyor.

Makyajlanan Arteon, geçtiğimiz hafta internette sızdırılan station wagon versiyonu Shooting Brake‘i de beraberinde getirerek ailesini genişletti. VW Tasarım Stüdyosu, Shooting Brake’in B sütunundan itibaren özgün bir tasarıma sahip olduğunu ve arka çamurluklarının Fastback versiyondan geniş olduğunu belirtiyor.

Volkswagen’in MQB platformunda ürettiği modeller grubunda yer alan Arteon, Fastback versiyonda 1.428 mm, Shooting Brake versiyonunda ise 1.447 mm yüksekliğe sahip. Aks aralığı 2.840 mm, uzunluğu 4.866 mm ve genişliği 1.871 mm olan Arteon her iki versiyonunda da aynı boyutları sunuyor.

Arteon iç mekanında, karakterine uygun olarak yeniden tasarlanmış üst düzey kalite ve fonksiyonellikte bir kokpit ortamı sunuyor. Arteon yeniden tasarlanmış; tüm yüzeylere, havalandırma çıkışlarına, gösterge paneline, bilgi-eğlence sistemine, klima kumandalarına, orta konsola ve kapı döşemelerine yer veriyor. “Touch slider” ile sezgisel olarak kontrol edilebilen otomatik klima ve dokunmatik tuşlara sahip yeni direksiyon çok daha kolay kullanılan bir teknoloji sunuyor. Yeni bir özellik daha: “Apple CarPlay” ve “Android Auto” fonksiyonlarının kullanıldığı “App-Connect Wireless” üzerinden uygulamalar artık otomobile kablosuz entegre edilebiliyor. Ayrıca Harman/ Kardon’un 700 watt’lık güçlü ve yüksek kaliteli ses sistemi de makyajlanan Arteon’da yerini alıyor.

Konsolun üst kısmında ve kapı döşemelerinde kullanılan özel dikişlerle uygulanmış yeni suni deri yüzeyler daha rafine ve üst düzey bir tasarım olarak öne çıkıyor. Tercih edilen donanım seviyelerine göre iç mekanın premium kalite algısını daha üst seviyeye çıkaran yeni ahşap veya krom dekor seçenekleri yer alıyor. Araçta yeniden tasarlanmış klima havalandırma kanalları sunuluyor. Ayrıca makyajlı Arteon, kapı içindeki dekorların içerisine entegre edilen 30 farklı renge sahip ambiyans aydınlatması ile gece yolculuklarında keyifli bir sürüş deneyimi sunuyor.

Arteon’da dokunmatik yüzeylere sahip yeni nesil çok fonksiyonlu direksiyonun yanı sıra pek çok dokunmatik kontrol ünitesi yer alıyor. Yarı otonom sürüş asistanı “Travel Assist” aktif edildiğinde sürücünün elinin kapasitif direksiyonda olduğunu algılayan özel yüzeyler sayesinde daha güvenli ve konforlu bir sürüş deneyimi sunuluyor. Dokunmatik özelliğe sahip klima kontrolleri Yeni Arteon’da sunulan en önemli geliştirmelerden biri olarak önümüze çıkıyor. Otomatik klima sisteminde istenilen sıcaklık ayarı bir “touch slider” vasıtasıyla sezgisel olarak değiştirebiliyor. Aynı özellik, klimanın havalandırma sistemi için de kullanılıyor. Yeni Arteon’da yeni nesil dijital gösterge paneli “Digital Cockpit Pro” standart olarak sunuluyor. 10.25 inç’lik ekran yüksek çözünürlükte ve net grafiklere sahip. Sürücü, çok fonksiyonlu direksiyon üzerindeki bir tuş sayesinde üç temel gösterge stili arasında hızlı ve kolay bir şekilde geçiş yapabiliyor.

Yeni Arteon’a performans ve verimlilik odaklı yeni bir motor seçeneği ekleniyor. Arteon ürün gamında ilk kez kullanılan plug-in hibrit sürüş sistemine sahip Arteon eHybrid, özellikle elektrikli sürüş menziliyle, günlük kullanımda sıfır emisyonla seyahat deneyimini mümkün kılıyor.

Elektrikli mobilitenin avantajları Arteon eHybrid’te öne çıkıyor. Plug-in hibrit sürüş sistemi, 50 km’ye kadar olan mesafeleri tamamen elektrik motoru üzerinden kat etmek üzere uyarlanmış. Bu nedenle, bataryada yeteri kadar şarj bulunması halinde, eHybrid modeli her zaman E-Mode’da çalışmaya başlıyor. Arteon eHybid şehir elektriği üzerinden şarj edilebilmesinin yanında kendi içten yanmalı motoruyla da uzun seyahatlerde şarj edilerek, şehir içi trafiğe girildiğinde elektrikli motoru sayesinde sıfır emisyon kullanımı sağlıyor.

140 km/s’nin üzerindeki hızlarda, elektrikli motor, verimli TSI motoru destekliyor. Elektrikli motor ve TSI motor arasında sağlanan etkileşim de hem performansı hem de verimliliği artırıyor. Yeni Arteon eHybrid’teki elektrik enerjisi bir yandan tamamen elektrikli sürüş için kullanılabilirken, diğer yandan performansın artırılması amacıyla da kullanılmış oluyor. Elektrikli itiş sistemi ek bir takviye birimi şeklinde görev yaparak kendi dinamiğini eHybrid modu ile ortaya çıkarıyor. 1.4 litrelik TSI motor 156 hp güç üretirken, elektrikli motor ise 115 hp güç üretiyor. Bu iki motorun birlikte çalışması sonucunda, 218 hp’lik etkileyici bir sistem gücü elde ediliyor. Gövde altında arka aksın önüne yerleştirilmiş lityum iyon piller elektrik motoruna enerji sağlıyor. Arteon eHybrid’de, VW’nin hibrit otomobillerde kullanılmak üzere geliştirdiği 6 ileri DSG şanzımana yer veriliyor.

Arteon’un diğer motor seçenekleri arasında 3 farklı TSI ve 2 farklı TDI teknolojisi de yer alıyor. 1.5 litre hacminde sadece manuel vites ile sunulacak TSI motor 150 hp güç üretirken, 2.0 litre hacmine sahip TSI motorlar ise 190 hp ve 280 hp güç seçenekleri ile sunuluyor. 2.0 litre hacminde sunulacak TDI motorlar ise 150 hp ve 200 hp güç üreten seçeneklere sahip. Tüm motorlarda yüksek verimlilik düzeyleri, düşük emisyonlar ve güçlü tork ön plan rol oynuyor.

Yeni Arteon’da 210 km/s hıza kadar sürüş imkânı sağlayan, yarı otonom sürüş asistanı “Travel Assist” sistemi ilk kez kullanılıyor. “Travel Assist” özellikle şehir içi trafiğin yoğun olduğu ve yol çalışmalarının bulunduğu bir rotada sürüşü daha güvenli ve daha rahat hale getiriyor. Sezgisel Adaptif Hız Sabitleyici “Predictive ACC”, Travel Assist’in ayrılmaz parçalarından biri olarak öne çıkıyor. Adaptif Hız Sabitleyici otomobilin hız sınırlarına, virajlara ve kavşaklara uygun hız adaptasyonuyla hızlı bir şekilde uyum sağlamasına yardımcı oluyor. Bunun yanı sıra, Şerit Takip Asistanı “Lane Assist”, yaya algılama özelliğine sahip Ön Bölge Asistanı “Front Asist”, yarı otonom sürüş asistanı “Travel Assist”’in diğer bileşenleri olarak dikkat çekiyor.

Yeni Arteon’un, verimlilik ile performansı bir arada sunan ve 218 hp güç üreten plug-in hybrid teknolojisine ve yeni 1.4 litre TSI benzinli motora sahip eHybrid fastback versiyonunun 2021 yılı ikinci yarısında Türkiye yollarında olması planlanıyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu