Audi RS 3 İzmit’te üretilen Pirelli P Zero ile Nürburgring rekoru kırdı

Motor sporları deneyimi ile geliştirilen ve Pirelli'nin İzmit fabrikasında üretilen P Zero lastikler, yeni Audi'ler için orijinal ekipman olarak seçildi. Pirelli P Zero Trofeo R lastiklerle Nürburgring'e çıkan yeni Audi RS 3, yeni bir rekora imza attı.,

Pirelli’nin Türkiye İzmit’te üretilen Pirelli P Zero Trofeo R lastikleri, yeni Audi RS 3 ile Almanya’daki efsanevi Nürburgring pistinde yeni bir rekora imza attı. Pirelli’nin en yetenekli sportif yol lastiğiyle donatılan Audi, 20,8 kilometrelik parkurda 7d40.748s zaman yaparak 2019 yılının kompakt otomobil rekorunu 4.64 saniye farkla kırdı.

Performansıyla bu rekorun kırılmasını sağlayan Trofeo R lastiklerin önde 265/30Z R19, arkada ise 245/35Z R19 ebatları kullanıldı. Önde daha büyük ebatlı lastiklerin tercih edilmesi daha sportif bir hisle sürüş keyfini artırmada önemli bir etken oluyor.

YOLDA VE PİSTTE ‘TERZİ İŞİ’ P ZERO TROFEO R LASTİKLER

Pirelli mühendisleri Audi’deki meslektaşlarıyla iş birliği içinde çalışarak en yeni RS 3 modeli için özel bir P Zero Trofeo R versiyonu geliştirdi. Pirelli’nin dünya çapındaki en üst düzey motor sporları şampiyonalarında edindiği deneyimle geliştirilen pist lastiklerinin yol için homologasyonu alınmış versiyonları da bulunuyor. Özellikle hamur, konstrüksiyon ve sırt deseni söz konusu olduğunda en ileri teknolojilerin kullanıldığı bu lastikler, hem pistte hem yolda mümkün olan en üstün performansı sunuyor. Örneğin, sırt deseni düzlüklerde olduğu gibi kısalan frenleme mesafelerinde de dengeyi artırmak ve virajlarda yanal tutuşu iyileştirmek için tasarlandı. Bu lastikler Pirelli’nin Türkiye’deki İzmit fabrikasında üretiliyor. Pirelli’nin katıldığı çok çeşitli motor sporları şampiyonaları için de yarış lastikleri üreten Pirelli İzmit fabrikası,en ileri motor sporları lastiklerinde kullanılan aynı teknolojiler ve ekipmanlarla üretim yapıyor.

P ZERO: PERFORMANS SUNARKEN ÇEVREYE DE SAYGILI BİR LASTİK 

P Zero Trofeo R lastiğin bir alternatifi olan ünlü P Zero, pistlerden ziyade günlük kullanıma odaklı sürücüler için tasarlandı. Performans ile konforu birlikte sunan bu lastik hız, sportif karakter ve kontrolden ödün vermiyor. Audi RS 3’ün sportif kişiliğini bütünleyen P Zero, sürdürülebilirliğe katkısıyla da öne çıkıyor. Dönme direncini optimize edecek şekilde tasarlanan bu lastikler, yapısı ve materyalleriyle Avrupa lastik etiketinde “A” derecelendirmesi alarak yakıt tüketimini azalttığını kanıtlıyor ve çevreye fayda sağlıyor. Lastiğin geliştirilme sürecinde Pirelli’nin sanal tasarım ve simülasyon teknolojisinin kullanılması da bu faydaya katkıda bulunuyor.Bu sayede geliştirme süresi kısaltılarak Audi’nin beklentilerine daha hızlı yanıt verilebilirken daha az sayıda fiziksel prototipe ihtiyaç duyulması sürdürülebilirlik açısından başka yararlar da sunuyor. Lastiklerin yanağında yer alan AO işareti, Pirelli’nin ‘mükemmel uyum’ stratejisi doğrultusunda Audi için özel olarak tasarlandıklarını gösteriyor.

Frank Stippler, Audi Sport Yarış ve Geliştirme Pilotu

AUDI RS 3 NÜRBURGRİG’DEKİ EN HIZLI KOMPAKT OTOMOBİL

Pirelli P Zero Trofeo R ile piste çıkan Audi RS 3, Nürburgring Nordschleife’deki en hızlı kompakt model olarak tarihe geçti. 7:40.748’lik süre ile yeni rekora imza atan Audi Sport Yarış ve Geliştirme Pilotu Frank Stippler, aynı sınıfta bir önceki tur rekorunu 4.64 saniye ile geçti.

Rekorla sonuçlanan turdan önce Frank Stippler’in ekibi sadece Pirelli P Zero “Trofeo R” yarı kaygan lastiklerdeki basıncı pist koşullarına göre ayarladı. Turun sonunda açıklama yapan Stippler, “Böyle bir rekoru denemek için sınırsız fırsatımız yoktu. İşte bu nedenle, özellikle lastik basıncı doğru ayarlamak çok önemliydi, çünkü bu aynı zamanda tork ayırıcının nasıl çalıştığını da etkiliyor. Doğru ayarları yaptık ve başardık. Zafer dolu bir gündü” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu