Avrupa’da elektrik otomobil satışları dizeli geçti

Elektrikli ve hibrit araç satışları tam gaz yükseliyor. Geçtiğimiz Eylül ayı verilerine göre Avrupa'da dizel satışlarını ilk kez geride bırakan elektrikli-hibrit otomobiller, yılın 10 ayında pazar payını da yüzde 27'ye çıkardı.

Elektrikli ve hibrit araçlar (BEV, PHEV, HEV, MHEV) Avrupa’da ilk kez dizel araç satışlarını geçti. Jato verilerine göre, 2020 yılının 10 ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 153 artış gösteren elektrikli-hibrit otomobiller, toplam pazarın yüzde 27’sini ele geçirmiş durumda.

Pandemi sebebiyle ilk 10 ayda yüzde 27 küçülen Avrupa Birliği otomobil pazarı, 9.7 milyon adetlik satışla 2018 satış adetlerine geri döndü. Elektrikli-hibrit otomobil satışları ise sektörün aksine yüzde 153’lük bir sıçramayla ciddi artış sağladı. Böylece elektrikli-hibrit otomobiller, iki ay üst üste dizel araçlardan daha fazla satarak pazar payında benzinli araçların ardında ikinci sırayı kapmış oldu.

VW GRUBU AVRUPA’NIN EN BÜYÜK ELEKTRİKLİ ARAÇ ÜRETİCİSİ

Hızlı bir kararla elektrikli araç üretimini erkene alan Volkswagen Grubu, 2020 yılının kazananı oldu. Dikkat çekici bir başlangıç yapan ID.3 modeli, piyasaya çıkalı sadece 2 ay olmasına karşılık Ekim ayında Avrupa’da en çok satan saf elektrikli otomobil oldu. ID.3’ün bu başarısı Volkswagen’i Avrupa’nın en büyük elektrikli otomobil üreticisi konumuna da yükseltti.

Saf elektrikli otomobiller (BEV), Ekim ayında 71.800 adet satılarak, yüzde 197’lik bir artış kaydetti. Bu satışların 10.590 adetle yüzde 15’lik kısımını tek başına Volkswagen ID.3 üstlendi. Kıtanın en çok satan elektrikli otomobili haline gelen ve tüm motor tipi genel satış sıralamasında 29. sırada yer alan Volkswagen ID.3, başarısının çoğunu işletmelere ve filo satışlarına borçlu. “Tesla Model 3 için görülen talebe benzer şekilde, Volkswagen ID.3, rekabetçi ve şık elektrikli otomobiller için iştahın her geçen gün nasıl arttığına dair bir başka örnek” diyen JATO Dynamics küresel analisti Felipe Munoz, “Volkswagen Grubu, elektrikli araçlara olan iştahın artmaya devam ettiği Kuzey ve Orta Avrupa’daki güçlü varlığı nedeniyle, benzerlerine büyük bir hızla yetişiyor” şeklinde yorumladı.

FCA EKİM AYINDA ADETA UÇTU

Fiat-Chrysler Grubu, Ekim ayında pazar payını en fazla yükselten otomobil üreticisi oldu. Yıllık bazda en büyük pazar payı artışını Ekim ayında elde eden Fiat Chrysler, Jeep Renegade ve Jeep Compass ile birlikte Mart 2020’den bu yana ilk kez ilk 5’e giren Fiat Panda’nın çift haneli büyümesiyle deyim yerindeyse uçuşa geçti. Avrupa pazarı yüzde 27’lik ciddi bir küçülme yaşarken FCA, Ekim ayında pazar payını yüzde 5 artırdı. Diğer taraftan en popüler 4 modelinde çift haneli büyüme kaydeden Suzuki de önemli sıçrama gösteren bir başka üretici oldu.

CORSA’DAN OLAĞANÜSTÜ PERFORMANS

Eylül ve Ekim aylarında olağanüstü bir performans sergileyen Opel/Vauxhall Corsa, Avrupa’da en çok satan üçüncü otomobil oldu. Renault Clio, Fiat Panda, Peugeot 2008, Hyundai Kona ve Volvo XC40 da güçlü bir büyüme kaydetti. Ford Puma, sıralamada yükselmeye devam ederek, 14.430 adetle en çok satan 5. SUV oldu.

Ayın diğer başarılı modelleri arasında; Audi A3 (+% 50 – 10.821 adet), Renault Zoe (+% 183 – 9.903 adet), Kia Niro (+% 62 – 8.125 adet), Mercedes GLA (+% 56 – 7.981 adet) , Audi Q5 (+% 59 ila 7.395 birim), Skoda Kamiq (+% 227 ila 7.042 birim), Suzuki Swift (+% 42 ila 6.065), Nissan Juke (+% 500 ila 5.724), Suzuki Ignis (+% 66 ila 4,756) ve Kia Xceed (+% 61 ila 4,560 adet).

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Sevgisi mesut abi senden bişey rica etsem yardımcı olabileceğini düşünüyorum corolla hybrid in satış temsilcilerine garantisi nekadar diye sordum 10 yıl opsiyonel dedi bataryası bende onlara şu soruyu sordum peki elektirikli motor un garantisi nekadar dedim hiç cevap alamadım.sence bu motor arsıza yapma zamanı yada fiyatı nekadardir anladığım kadarı ile garantiye girmiyor 3 yıl sonunda

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu