Avrupa’da en çok satan otomobil Dacia Sandero

Dacia'nın Doğu Avrupa ve Kuzey Afrika ülkeleri için planladığı fiyat/performans stratejisi zengin Avrupa ülkelerini de cezbetti. Toplam 31 ülkeden oluşan Avrupa Birliği ve EFTA bölgesinde, Temmuz'da olduğu gibi Ağustos ayında da en çok satan otomobil Dacia'nın Sandero modeli oldu.

Dacia, Avrupa’da yükselmeye devam ediyor. Renault çatısı altına girdikten sonra fiyat/performans stratejisi ile Doğu Avrupa ve Kuzey Afrika bölgelerini hedefleyen Dacia, beklenmedik bir şekilde zengin Avrupa Birliği ve EFTA bölgesinde de liderliğe ulaştı.

Yeni nesil Sandero modeliyle Temmuz ayında liderliğe oturan Dacia, Ağustos ayında da genel sıralamada Sandero’nun liderliğini kimseye kaptırmadı. Dacia, Duster modeliyle de ilk dörtte yer alarak, 2021’in yıldızı haline geldi.

Liderliği Sandero’ya kaptıran yılların birincisi Volkswagen Golf, geçtiğimiz yılın aynı ayına göre %38’lik bir kayıp yaşayarak ikinciliğe düştü. Ama 2021 yılının 9 aylık Ocak-Ağustos dönemine baktığımızda Golf halen lider.

Her ne kadar dokuzuncu sırada olsa da asıl büyük sıçramayı Hyundai Tucson yaptı. Geçtiğimiz yılın Ağustos ayına göre satışlarını %36 artıran Tucson, Türkiye’de de benzer bir satış performansı gösteriyor. Uzun yıllar Avrupa pazarının lider segmenti olan C-Hatchback sınıfında ilk ona girebilen sadece 2 modelin (Golf, Corolla) olması ise dikkat çekici.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu