Avrupa’da “Yılın Otobüsü” Karsan e-ATA 12!

Karsan uluslararası pazarlarda ses getirmeye devam ediyor. Avrupa'nın en prestijli organizasyonlardan biri olan Sustainable Bus of The Year 2023 ödülünü “şehir içi toplu taşıma” kategorisinde elektrikli e-ATA 12 modeli ile kazanan Karsan, "Made in Turkiye" damgasına "Yılın Otobüsü" unvanını ekledi.

Türkiye otomotiv sanayinin önde gelen kuruluşlarından Karsan, geleceğin mobilite çözümleri alanındaki en prestijli organizasyonları arasında yer alan Sustainable Bus of The Year 2023’ten ödülle dönerek, Avrupa’da önemli bir başarıya daha imza attı. Şirket, bu kapsamda Sustainable Bus of The Year 2023 ödülünün “şehir içi toplu taşıma” kategorisini 12 metre elektrikli e-ATA modeli ile kazanarak, “yılın otobüsü” seçildi. Ödül, Milano’daki Next Mobility Expo Fuarı’nda düzenlenen tören ile Karsan CEO’su Okan Baş’a takdim edildi.

Karsan, yurt dışında da hızını artırdı!

Törende konuşan Karsan CEO’su Okan Baş, yüksek teknolojili mobilite çözümlerinin eseri olarak ürettikleri araçlarla önemli başarılara imza attıklarını söyledi. Karsan’ın hem Türkiye’de hem de yurt dışında toplu taşıma sistemlerine yönelik çözüm önerileriyle öne çıktığını vurgulayan Okan Baş, bu kapsamda ihracat hedeflerinde de hızlı bir yükselişe geçtiklerini söyledi.

 Karsan e-ATA rakiplerini geride bıraktı!

“Yenilikçi ve çevreci ürünlerimizle attığımız iddialı adımların sonucu olarak Avrupa’da istikrarlı bir büyüme elde ettik” ifadelerini kullanan Okan Baş, “Avrupa’da hedeflerimizi daha da ileriye taşıdık. Özellikle de ana hedef pazarlarımız arasında yer alan İtalya’da adeta vites yükselttik. Bolonya şehrinin toplu taşıma sistemleri özelinde kısa bir süre önce kazandığımız ihale de hedefimize doğru emin adımlarla ilerlediğimizin kanıtları arasında yer alıyor. Hedeflerimiz çerçevesince Milano ve Rimini’deki fuarlarda elektrikli araçlarımızla yer aldık. Şimdi de Milano’daki Next Mobility Expo Fuarı’ndan ülkemizi gururlandıran bir ödül ile dönüyoruz. Üstün özellikleri ile rakiplerini geride bırakan doğuştan elektrikli 12 metrelik e-ATA modelimiz ile layık görüldüğümüz bu ödül; hem ülkemiz hem şirketimiz hem de sektörümüz açısından ayrı bir öneme sahip. Avrupa’nın geleceğin mobilite çözümleri alanındaki en prestijli organizasyonlarından Sustainable Bus of The Year 2023 ödülünün şehir içi toplu taşıma kategorisinin e-ATA modelimiz ile kazananı olmanın gururu ve sevincini yaşıyoruz” diye konuştu.

Organizasyon kapsamında ayrıntılı incelemelerde bulunan jüri üyelerine de teşekkürlerini sunan Okan Baş, Karsan’ın Türkiye’yi temsil ederek yurt dışında elde ettikleri başarılara aralıksız devam edeceklerini söyledi.

Jüri üyeleri Karsan e-ATA’yı bizzat test ettiler!

Ödül kapsamında yapılan değerlendirmelerde ön elemeyi geçen ve finale kalan 12 metre e-ATA, Sustainable Bus jüri üyeleri tarafından, Karsan’ın Bursa’daki fabrika ziyareti sırasında bizzat test edildi. Jüri, ödüle aday gösterilen araçları geri dönüştürülebilirlik,  tasarım, enerji sarfiyatı, emisyon salınımı, güvenlik, konfor, sessizlik ve bunun gibi pek çok geniş bir kriter listesi ile değerlendirdi. Değerlendirmelerin ardından 12 metre Karsan e-ATA sürdürülebilir toplu ulaşım noktasında komponentlerinin sahip olduğu yüksek geri dönüşümü, doğuştan elektrikli tasarımı, yaşlı ve engelli yolcuların her hangi bir basamakla karşılaşmadan hareket edebildiği tam alçak tabanlı yapısı, sınıfının en iyi menzilini sunması, ultra düşük enerji tüketimi ve yüksek yolcu kapasitesi gibi öne çıkan pek çok özellikleriyle rakiplerini geride bıraktı. Böylece Karsan’ın 12 metrelik elektrikli e-ATA modeli, şehir içi toplu taşıma kategorisinde yarışmanın kazananı oldu.

Karsan Hakkında

Türk otomotiv sanayinde 55 yılı geride bırakan Karsan, kurulduğu günden bu yana ticari araç segmentinde kendi markası da dahil, dünyanın önde gelen markaları için modern tesislerinde üretim yapıyor. 1981 yılından bu yana ticari araç üretimi gerçekleştiren Karsan’ın Bursa Hasanağa’daki fabrikası tek vardiyada yılda 19 bin 870 araç üretebilecek yapıya sahip. Binek araçtan ağır kamyona, minivandan otobüse kadar her türlü aracı üretebilecek esneklikte tasarlanan Hasanağa Fabrikası, Bursa şehir merkezine 30 km uzaklıkta olup, 90 bin metrekaresi kapalı toplam 200 bin metrekarelik bir alan üzerinde yer alıyor.

50 yılı aşkın süredir otomotiv sanayinde Türkiye’nin tek bağımsız çok markalı araç üreticisi konumunda yer alan Karsan, mobiletinin geleceğinde bir adım önde olma vizyonu doğrultusunda iş ortakları ve lisansörleri ile birlikte yeni ve mevcut ürünlerin türevlerini geliştirerek yük ve yolcu taşımacılığında tüm segmentlerde yer almayı hedefliyor. Toplu taşımacılık segmentinde “yenilikçi ürün ve hizmetleri”, “fikirden pazara” geliştirmek ve pazara sunmak için faaliyetlerini sürdüren Karsan, özellikle Ana Üretici/OEM iş kolunu güçlendirmeyi amaçlıyor.

Karsan, Ar-Ge’den üretime, pazarlamadan satış ve satış sonrası faaliyetlere kadar otomotiv değer zincirinin tamamını yönetiyor. Karsan kendi markası altında Jest, Atak ve Star modellerini üretiyor. Ayrıca, dünya devi BMW ile olan iş birliği kapsamında yüzde 100 elektrikli e-JEST ve e-ATAK modellerinin, yerli teknoloji şirketi ADASTEC ile Seviye 4 sürücüsüz otobüsü Autonomous e-ATAK modelinin ve 10-12-18 metrelik e-ATA otobüslerinin üretimini ve satışınıgerçekleştiriyor. 2022 yıl sonu itibariyle Renault markası için Megane Sedan otomobilleri üretecek olan Karsan, bugün Menarinibus için 10-12-18 metre otobüsleri de üretiyor. Karsan araç üretiminin yanı sıra, Organize Sanayi Bölgesi’nde yer alan fabrikasında endüstriyel hizmetler de sağlıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu