BMW 1-Mercedes A kardeşliği mi geliyor?

Otomotiv dünyasında zorunlu işbirlikleri şaşırtıcı düzeyde devam ediyor. Düşman hemşeriler Mercedes ve BMW, düşman kardeşler olmaya çok yakın. Yaklaşık bir ay önce BMW ve Daimler’in, otomobil platformları, bataryalar ve otonom araç teknolojileri odaklı işbirliğine gidebileceği açıklanmıştı. Şimdi de Alman basınında konuyla ilgili yeni bir iddia ortaya atıldı.

Alman Handelsblatt gazetesinin iddiasına göre BMW ve Mercedes-Benz kompakt araçların gelişiminde işbirliğine gidebilir. BMW 1 Serisi ve Mercedes A-Serisi’nin ortaklaşa geliştirilebileceğini öne süren Handelsblatt, “otonom araç teknolojileri de dahil olmak üzere daha büyük bir ortaklığın ilk adımı olabilir” diyor.

İki devin geleneksel rakiplerine ve Waymo gibi yeni şirketlere karşı teknolojik avantajını kaybetmemek için otonom sürüş sistemlerine milyarlarca Euro yatırım yapmak zorunda kalabileceği ve masrafları düşürmek için böyle bir adım atılabileceği bildirildi.

Haberde, ortak kompakt otomobil mimarisi paylaşımının, iki üretici için önemli yatırım tasarrufu sağlayacağı kaydedildi.

Handelsblatt’a göre, ikili arasındaki görüşmeler ileri bir boyuta taşınsa bile ortak geliştirelecek kompakt modeller 2025’ten önce piyasaya çıkamayacak.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam Engelleyici Algılandı

Sitemizi görüntüleyebilmek için reklam gösterimine izin vermelisiniz.