BMW 1000 km menzil için yeni bir batarya teknolojisi deniyor

Alman üretici BMW, baş rakibi Mercedes-Benz'in 1000 km'yi aşan menzile sahip konsept modeli EQXX'e yeni iX konseptiyle cevap veriyor. BMW ve iş ortağı Our Next Energy, ortak çalışma sonucunda elektrik motorlu otomobil menzilini ikiye katlayacak bir batarya teknolojisi geliştirdiklerini açıkladılar.

BMW, geçtiğimiz yıl tanıttığı elektrikli SUV modeli iX’in 500 km olan menzilini yaklaşık ikiye katlayacak bir batarya teknolojisi üzerinde çalışıyor. BMW ve batarya teknolojisinde iş ortağı Our Next Energy (ONE), iX üzerinde yürüttükleri çalışmayla aracın menzilini 965 km’ye çıkaracaklarını açıkladılar.

Henüz test aşamasında olan yeni pil teknolojisi, çift kimyasallı bir bataryadan oluşuyor.  Bu batarya paketi bir yazılım ile destekleniyor. Bu sayede batarya içerisindeki iki farklı kimyasal yapı farklı noktalarda görev yaparak optimum menzil elde ediliyor.

Güç hücrelerinin biri, doğrudan motorlara güç sağlarken, diğeri yedekleme yapıyor. Lityum-demir-fosfat bileşenlerinden oluşan LFP batarya, yoğun enerji kapasitesine sahip olmasa da ucuz ve güçlü yapısı ile öne çıkıyor. Tekrar tekrar şarj edilme konusunda oldukça yetenekli olan bataryanın bu kısmı 240 km’nin altındaki kısa yolculuklarda gereken enerjiyi sağlıyor.

DC-DC bağlantılarını içeren ve menzil arttırıcı olarak kullanılan bataryanın diğer bölümü ise ilk batarya bölümü boşaldığında yeniden şarj etmek için kullanılıyor. İkinci bölüm batarya uzun yolculuklarda devreye giriyor.

Çoğu kullanıcının elektrikli araç menzillerinin tamamını kullanmadığını, sadece belli başlı durumlarda tam menzile ihtiyaç duyulduğunu gören ONE, şarj döngüsüne dayanıklı materyaller yerine daha fazla enerji saklayabilen batarya hücreleri geliştirmeye yöneldi.

Menzil arttırıcı olarak görev yapacak olan bataryanın ikinci bölümü sürekli şarj edilmeyeceği için ömrü de daha uzun olacak. Buna karşın menzil konusunda önemli bir avantaja sahip olacak.

Daha önce Nissan Leaf modelinde gördüğümüz bu sistem, BMW iX‘te daha gelişmiş ve daha uzun menzile sahip olarak karşımıza çıkıyor. Daha önce Mercedes-Benz‘den de 1000 km menzili aşan bir konsept çalışma olan Vision EQXX’i görmüştük.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu