BMW i3 artık HB değil sedan

BMW'nin 2014'ten beri piyasada olan elektrikli otomobili i3'ün yeni nesli Çin'de ortaya çıktı. BMW 3 Serisi'nin elektrikli varyantı olan yeni i3, önceki hatchback modelin aksine şimdi bildiğimiz sedan kasa tipinde geliyor.

BMW’nin %100 elektrikli otomobili i3’ün yeni nesli Çin’de net bir şekilde ortaya çıktı. 2014 yılından beri hatcback-MPV karışımı bir kasayla piyasada olan i3, yeni neslinde tam anlamıyla bir sedan. Yeni nesil 3 Serisi’ne aşırı benzerliği ile dikkat çeken yeni i3’ün gelecekte 3 Serisi Sedan’ın yerini alacağı gün gibi aşikar.

İlk nesil elektrikli i3 hatchback ile hiçbir ortak yanı olmayan 2022 BMW i3, görünüşe göre makyajlı Uzun Dingil Mesafesine sahip 3 Serisi ile neredeyse aynı. Muhtemelen standart modelle de paylaşılacak olan yeni farların yanı sıra i3, mevcut mavi vurgulara sahip tamamen kapalı bir ızgaraya sahip.

İki yanda oldukça büyük hava girişlerine bulunan ön tamponda 3 Serisi’nde gördüğümüz çentikli farlar, yeni i3’te düzleşmiş.. Model ayrıca aerodinamik tekerleklere ve daha belirgin yan eteklere doğru akan modifiye ön çamurluklara da sahip. Arkada ise benzersiz bir arka tampon ve difüzörün yanı sıra bagajda i3 arması bulunuyor.

i3’ün resmi kataloğu ayrıntılara ışık tutmuyor, ancak modelin “saf elektrikli” bir güç aktarma organına ve 180 km/s maksimum hıza sahip olduğu belirtiliyor. Katalogda ayrıca sedanın 250 kW/340 PS güç üreten bir elektrik motoruna sahip olduğu da belirtilmiş. Bu güç, arkaya monte edilmiş tek bir elektrik motorla arka tekerleklere aktarılan i4 eDrive40 ile aynı teknik özelliklere sahip olduğunu gösteriyor.

Benzerlikler motorun da ötesine geçiyor. Örneğin i4 eDrive40’taki 83,9 kWh’lik lityum iyon pil takımının i3’te de görev yapacağını söyleyebiliriz. Yine i4 eDrive40’ın EPA tarafından belirlenen 483 km’lik menzilinin benzerini yeni i3’te de bekleyebiliriz.

Bu aşamada model hakkında fazla bilgi yok, ancak yeni i3 tanıtımının çok uzak bir tarih olduğunu sanmıyoruz. Tahminimiz, yeni i3’ün Nisan 2022’de düzenlenecek Pekin Otomobil Fuarı’nda ortaya çıkma ihtimalinin çok yüksek olduğu yönünde.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu