Bu otomobil hem uçuyor hem kaçıyor

Çin merkezli elektrikli araç ve akıllı robot üreticisi XPeng Motors, hem karada hem de havada gidebilen yeni elektrikli otomobil konseptini tanıttı..

Çinli teknoloji üreticisi XPeng, 1024 Teknoloji Günü’nü tam anlamıyla bir şova dönüştürdü. Hem karada hem havada gidebilen elektrikli otomobilin yanı sıra robotik midilli (Robotic Pony) gibi bir dizi futuristik konsepti de tanıttı.

XPeng’in bir iştiraki olan HT Aero tarafından geliştirilen uçan otomobilin 2024 yılında satışa çıkacağı açıklandı. Şirket pek fazla ayrıntıya girmese de modelin kendi bünyesinde geliştirildiğini ve çoklu güvenlik yedeklerinin yanı sıra hafif bir tasarım ve katlanabilir bir rotor mekanizması içerdiğini söyledi.

Arabanın uçması için bir butona basılarak pervanelerin açılması gerekiyor. Bu işlemde iki martı kanadı kapı açılarak aracın içinden önce iki kol çıkıyor ve sonrasında pervane kanatları açılıyor. Kanatlar, aracın dikey olarak kalkışını ve inmesini sağlıyor. Yolda sürülmek istendiğinde ise kanatlar ve rotorlar tersi işlemle aracın içine gizlenerek tam bir spor otomobile dönüşmesini sağlıyor.

VİDEO İZLE👇

Stil açısından model, aerodinamik bir tasarıma ve kısmen kaplanmış arka tekerleklere sahip olduğu için fütüristik bir süper otomobil gibi görünüyor. Uçan araba ayrıca şeffaf bir bilgi-eğlence sistemi ve direksiyon simidine entegre edilmiş bir dijital ekran ile yüksek teknolojili bir iç mekana sahip. Ayrıca uçmak için merkezi bir ayırıcı ve benzersiz kontrollerin olduğu görünüyor.

Model oldukça abartılı görünse de XPeng, 2024’te piyasaya sürülmesinin planlandığını söylüyor. Ayrıca “yol uyumlu” olacağını ve bu da tamamen sokaklarda yasal olarak dolaşabileceğine işaret ediyor.

Diğer yandan XPeng, etkinliği kullanarak XPilot 3.5 sürücü yardım sistemini gelecek yılın başlarında başlatma planlarını da duyurdu. LiDAR ve milimetre dalga radar sensörleri ile tamamlanan, çift kameralı, endüstrinin ilk seri üretim dörtlü algı füzyon çözümüne sahip teknoloji, Araçları 3D olarak görmelerini ve çevrelerindeki nesnelerin konumunu tanımalarını, sınıflandırmalarını ve not etmelerini sağlayacak.

XPilot 4.0’ın 2023’ün ilk yarısında piyasaya çıkması bekleniyor.

XPeng, XPilot 4.0’ı ise 2023’ün ilk yarısında piyasaya sürmeyi planlıyor. Otonom, noktadan noktaya sürüşe izin veren “tam senaryo” bir sürücü yardım sistemi olarak faturalandırılacak. 8 milyon piksel ön görüşlü binoküler kamera, 2,9 milyon piksel yan görüş kamerası ve iki Orin-X otonom sürüş SoC’si kullanılması planlanıyor.

X-Power şarj istasyonunda 5 dakika şarj edilen bir elektrikli araç, 200 km’ye kadar yol alabilecek.

Şirket ayrıca, sadece 5 dakikalık şarjla 200 km’ye kadar yol almaya olanak sağlayan yeni nesil X-Power süper şarj cihazlarıyla ilgili planlarını da duyurdu.

Son olarak XPeng, sallanan bir midilliye benzeyen Robotik Pony prototipini de tanıttı. Birden fazla kullanıcının yüz, vücut ve sesini algılama özelliğine sahip bu robot midillilerle şirket, özellikle küçük çocukların kalbini çalmak istiyor. Midilli ayrıca 3D rota planlaması ve ileri teknoloji uzuvlar sayesinde yürüyebiliyor ve çocukları sırtına bindirerek taşıyabiliyor.

FOTO GALERİ👇

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu