Bursalı Doblo artık İspanyol

2000 yılından beri Türkiye'de geliştirilip Bursa'da üretilerek dünyaya satılan Fiat Doblo, yeni nesliyle birlikte artık İspanya'da üretilecek. 22 yılda 2 milyondan fazla Doblo üreten ve 1,5 milyon adet ihracat gerçekleştiren Tofaş fabrikasına Stellantis'in hangi modeli vereceği henüz bilinmiyor.

2000 yılında doğan ve Bursa’daki Tofaş fabrikasını Fiat üretim tesisleri arasında önemli bir yere getiren Doblo, Stellantis’in verdiği karar sonucu, yeni nesliyle birlikte İspanya’daki Vigo fabrikasında üretilecek.

Peugeot Rifter-Partner, Citroen Berlingo, Opel Combo ve Toyota Proace City ile aynı altyapıyı ve üretim bandını paylaşacak olan yeni Doblo, 2023 yılından itibaren Bursa’ya veda edecek.

E-Doblo adıyla elektrikli bir versiyona da sahip olacak olan hafif ticari aracın binek versiyonu da bulunacak.

Tofaş fabrikasının Fiat üretim tesisleri arasında önemli bir noktaya gelmesinde büyük rolü olan Doblo’nun yerine hangi modelin üretileceği ise açıklanmadı. Elektrifikasyon konusunda büyük hedefleri olan Stellantis’in Bursa fabrikası için nasıl bir plan yaptığı henüz netleşmiş değil.

Tofaş, yılda 40 bin adet ürettiği Doblo’nun yüzde 75’ini ihraç ediyor. 22 yılda 2 milyondan fazla üretilen ve Bursa’dan dünyanın pek çok ülkesine 1,5 milyondan fazla ihraç edilen Doblo, ülkemizde de sınıfının en çok tercih edilen hafif ticari aracı.

İki farklı uzunlukta ve üç farklı konfigürasyonda (VAN, Camlı VAN, Kombi) üretilecek yeni nesil Doblo, hem içten yanmalı (ICE) motorlarla hem de elektrik motoruyla satışa sunulacak. Magic Cargo adıyla sunulacak uzun şasi Doblo, 3,4 m uzunluktaki eşyaları taşıyabilecek.

Üç farklı görüş sağlayan ve arka kameradan gelen görüntüyü sürekli olarak yansıtan 5 inçlik dijital dikiz aynası Magic Mirror gibi yenilikçi donanımlar barındıracak araçta, PSA Grubu’nun 100 ve 130 hp güçlerinde 1.5 dizel, 110 hp 1.2 turbo benzinli motorları görev alacak. Yeni Doblo’da hem manuel hem de 8 ileri tam otomatik şanzıman tercih edilebilecek.

E-Doblo’da ise 100 kW (134 hp), 260 NM tork sunan bir elektrik motoru görev yapacak. Maksimum 130 km/s hız yapabilen aracın menzili ise 280 km (WLTP). Hızlı şarjla 30 dakikada bataryasının %80’ini şarj eden E-Doblo’da 50 kWh’lik bir batarya bulunacak.

Foto Galeri👇

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu