Car2X teknolojisi ile akıllı araç dönemi başlıyor

Volkswagen, araçların birbirleriyle ve çevresiyle doğrudan iletişim kurmasını sağlayan Car2X teknolojisini 5G'yi beklemeden hayata geçiriyor.

Yola çıkmadan önce veya yolda hareket halinde olduğunuzda yol şartlarını merak edip radyo veya trafikle ilgili kurumların sitelerinden bilgi almak mümkün, ama bu hem uzun uğraş istiyor hem de zaman ayırmak gerekiyor. İşte Car2X, bu gereksinimleri ortadan kaldıran, anlık iletişimle hiçbir yük getirmeden ihtiyacınız olan bilgiyi an be an size ulaştıran en son teknoloji. Araçlar arası ve bilgi merkezleriyle doğrudan iletişim kuran Car2X teknolojisi, güzergahınızdaki yolun durumunu, şehirlerarası yolda, ileride ne ile karşılaşacağınızı anlık olarak size ulaştırıyor. Bu hem sürüş konforunu artırırken hem de yol güvenliğini üst seviyeye çıkarıyor.

Car2X, şehir içi dönüşlerde bisiklet yolundan gelen bisikleti de haber veriyor.

Car2X’in temel işlevi, araçların birbirleriyle ve çevresiyle doğrudan iletişim kurarak sürüş ve trafik güvenliğini artırmak. Bu sayede sadece araç içindekiler değil, bütün trafik paydaşlarının güvenliğine önemli oranda katkı sağlıyor.

Car2X ve WLANp, şehir içinde, çevreye bağlı olarak 150, şehirlerarası ve otoyollarda 800 metreye kadar sinyal ulaştırabiliyor ve 360 derecelik sinyal aralığı sunuyor. Normalde bu teknoloji 5G mobil iletişim teknolojisini bekliyor, ancak Volkswagen’in 5G’yi beklemeden kullanmaya başladığı Car2X, temelde bir radyo bağlantısına dayanıyor ve Wi-Fi veya mobil internet bağlantısı gerektirmiyor.

Car2X, yayayı görmeyen araca diğer aracın gönderdiği bildirim sayesinde sadece araç içindekileri değil, diğer trafik paydaşlarını da koruyor.

İlk nesil Car2X teknolojisi, sürücüyü yol kenarındaki arızalarda, trafik sıkışıklığında veya yaşanan bir kaza olay yeri gibi sorunlarda araca bilgi gönderiyor. Aynı zamanda acil frenleme durumlarında sürücüyü bilgilendirerek ani fren manevralarında yavaşlamasını sağlıyor.

Car2X teknolojisi ile, acil durum aracının sireni duymadan önce hangi yönden yaklaştığı konusunda sürücüye bilgi veriyor ve bu sayede otomobillerin ambulans, itfaye araçlarına yol açmak için çekilmesini sağlıyor.

Volkswagen, bu teknolojiyi Golf Mk8 modeli ile gün yüzüne çıkarıyor. Alman otomobil devi, Wolfsburg, Braunschweig ve Frankfurt’ta yapılan testlerle, bu teknolojinin gerçek hayatta çalıştığını kanıtladı.

VW, Wolfsburg, Braunschweig ve Frankfurt’ta yaptığı testlerle, Car2X’in gerçek hayatta çalıştığını kanıtladı.

VW, Wolfsburg’daki bir ana arter üzerinde, Car2X teknolojisini kullanarak trafik ışığı bulunan 10 kavşakta, 10 aşamadan oluşan bir test gerçekleştirdi. Bu testte, bir yandan sürüş güvenliğini artıracak bilgiler iletilirken, diğer taraftan gereksiz frenleme ve hızlanmayı önleyerek aracın trafik akışı iyileştirildi.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu