Çinli Huawei arabalarla iletişim kuran yollar geliştiriyor

Otonom sürüşe odaklanan otomobil markalarına Çin'den destek geldi. Çinli Huawei, araçlarla iletişim kurabilen ve karşılıklı bilgi aktarımı yapan yollar tasarlıyor.

Geleceğin otomobillerinin kendi kendine yol alan sürücüsüz araçlar olacağı artık su götürmez bir gerçek, çünkü hemen hemen her otomobil üreticisi, otonom sürüş özelliğine sahip araçlar geliştirmek için birbirleriyle yarışıyor. Otonom sürüşü kolaylaştıracak yeni nesil yollar da bugünün bir başka konusu. Uluslararası üne sahip Çinli telekominikasyon devi Huawei, otomobillerle iletişim kurabilen yollar üzerinde çalışıyor.

Çin’in Jiangsou eyaletine bağlı Wuxi kentinde 4 km’lik bir pilot yol çalışmasına başlayan Huawei, akıllı yol teknolojisinde bir hayli ilerlediğini açıkladı. Bu akıllı yol, trafikle ilgili tüm verileri toplayarak otonom sürüş özelliğine sahip araçlarla paylaşacak. Kameralar, sensörler ve radarla donatılan yollar, sadece tek yönlü bilgi göndermekle kalmayacak, araçlardan gelen bilgileri de kendi hafızasında biriktirecek. Böylece yol ve araçlar arasında sürekli bilgi aktarımı sağlanacak.

Çin’in Jiangsou eyaletine bağlı Wuxi kentinde 4 km’lik akıllı pilot yol.

Huawei, söz konusu proje için X-Bus adını verdiği özel geliştirilmiş bir otobüs tasarladı. Tüm verileri analiz edecek gelişmiş bir ağ yapısı oluşturan Çinli şirketin hedefi otonom araç üretimi işine girmek değil, yolları akıllı hale getirmek.

Akıllı yolun şimdilik açıklanan önemli özelliği, trafik ışıklarının da sisteme uyumlu çalışacağı yönünde. Özellikle otonom sürüş özelliğine sahip toplu taşım araçlarının faydalanacağı bu teknolojide örneğin bir belediye otobüsün hedeflediği saatte, hedeflediği son durağa ulaşabilmesi için tüm kırmızı ışıklar yeşile dönüşebilecek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu