Çirkin böbrekli asfalt katilleri: M3 Sedan ve M4 Coupe

4 Serisi ile ortaya çıktıktan sonra pek çok kişinin beğenmediği ve diğer modellerde kullanılmayacağı söylentisi yayılan yeni BMW böbreği M3 ve M4'te de öne çıktı.

Göz alıcı ve çekici tasarımlarıyla dikkat çeken Yeni BMW M3 Sedan ve M4 Coupe, standart olarak sunulan altı ileri manuel şanzımanla fark yaratırken, 8 ileri M Steptronic şanzıman da araçlarda yer alıyor. Arkadan itiş seçenekleriyle sürüş keyfini doruklara çıkaran her iki modelin de kalbinde M TwinPower Turbo teknolojisine sahip yüksek devirli altı silindirli sıralı motor yer alıyor.

Segmentlerinde benzeri olmayan güç aktarma seçenekleriyle Yeni BMW M3 ve M4 Coupe, üç farklı karakterde tercih edilebiliyor. Saf performans isteyenler, M3 Sedan ve M4 Coupe’yi 480 beygirlik sıralı altı silindirli motor, altı ileri manuel şanzıman ve arkadan itişli olarak tercih edebiliyor. Her iki modelde aynı motorun 510 beygirlik  versiyonu sekiz ileri M Steptronic şanzımanla bir araya geliyor ve gücünü arka tekerleklere gönderiyor. Araçlar, gelecek aylarda dört tekerlekten çekiş sunan M xDrive seçeneği ile de satışa sunulacak.

Yeni BMW M3 Sedan ve M4 Coupe, 0-100 km/s ivmelenmesini yalnızca 4.2 saniyede tamamlıyor. Competition modelleri ise 0-100 km/s ivmelenemsini yalnızca 3.9 saniyede, 0-200 km/s ivmelenmesini ise yalnızca 12.5 saniyede tamamlıyorlar.

BMW, yeni M3 Sedan ve M4 Coupe’yi altı ileri manuel şanzıman ve arkadan itişli olarak tasarlayarak aynı zamanda ağırlık tasarrufu da sağlamış oldu. Sekiz ileri otomatik şanzımandan 23 kilogram daha hafif olan manuel vites kutusu sayesinde, BMW’nin uzmanı olduğu önden arkaya ağırlık dağılımı daha da iyileştirildi.

Saf performanslı sürüş keyfini, üstün yol tutuş kabiliyeti ile birleştiren M3 Sedan ve M4 Coupe’de Adaptif M süspansiyon standart olarak yer alıyor. Yol tutuş performansını artıran diğer özellikler arasında M Servotronic direksiyon ve M Çekiş Kontrolü ile opsiyonel olarak tercih edilebilen M Drive Professional paketi bulunuyor. Tamamen yeni M Çekiş Kontrolü ile sürücüler aracın kontrollü bir şekilde kayması için müdahale eşiğini belirleyebiliyor.

Heyecan verici performanslarıyla Yeni BMW M3 Sedan ve Yeni BMW M4 Coupe, durma zamanı geldiğinde ise güçlü fren sistemi sayesinde maksimum sürüş güvenliği sağlıyor. Önde altı pistonlu kaliperler ve 380 mm diskler ile arkada 370 mm diskleri kavrayan tek pistonlu kaliperler güvenli bir duruş mesafesinin yakalanmasına olanak sağlıyor.

Performanslı her iki model orta konsolundaki yer alan M Modu düğmesini ile mevcut durumuna en uygun sürüş deneyimi yaşamak için ayarlamalar yapılabiliyor. Ayrıca, gösterge paneli ve Head-Up Display’deki ekranların tepki ve özelliklerini de bu düğme ile ayarlamak mümkün oluyor. ROAD ve SPORT modlarının yanı sıra, opsiyonel olarak M Drive Professional özelliğiyle TRACK modu da eklenebiliyor.

Yeni M3 ve M4, etkileyici performans özelliklerinin yanı sıra, dış tasarımda motor sporlarından ilham alan çizgileri geçmişinden gelen nostaljik detaylarla birleşiyor. Ön tamponda cesur tasarımıyla dikkat çeken Böbrek Izgara’lar, bal peteği şeklindeki büyük hava girişleriyle çevreleniyor. Ayrıca sportif marşpiyerler, aerodinamik yan aynalar, daha agresif bir arka tampon, siyah arka difüzör ve dört çıkışlı egzoz sistemi yüksek performansı vurgulayan özellikler arasında yer alıyor.

Spor direksiyon simidi ve kırmızı renkli start/stop düğmeleriyle Yeni BMW M3 Sedan ve M4 Coupe sürücülere benzersiz bir his yaşatırken, Competition versiyonlarında bulunan direksiyon üzerindeki vites değiştirmeye yarayan kulakçıklar arzu edilen kontrol deneyimine imkan sağlıyor.

Yeni M3 ve M4 Coupe’de BMW Live Cockpit Professional’ın bir parçası olan 12.3 inç gösterge ekranı ve 10.25 inç Kontrol Ekranı ile yüksek çözünürlüklü dijital ekran grubu standart olarak sunuluyor. Tamamen dijital gösterge ekranı ile navigasyon haritası, sürücü destek sistemleri, durum göstergeleri veya çevredeki alanın 3 boyutlu görselleştirmesi için gereken alanı yaratılabiliyor. Ayrıca, 10.25 inç bilgi-eğlence sistemi kablosuz Android Auto ve Apple CarPlay bağlantılarını da destekliyor.

Her iki modelde de önde ve arkada sensörlü Park Mesafe Kontrolü, fren işlevli Hız Sabitleyici, fren müdahaleli Ön Çarpışma Uyarısı, Şeritten Ayrılma Uyarısı, Dikkat Asistanı ve Hız Sınırı Bilgisi Sistemi standart olarak sunuluyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu