Corolla 50 milyona ulaştı

Dünyanın en çok satılan otomobil modeli Toyota Corolla, 50 milyon adede erişmesinin anısına Japonya'da "50 Million Edition" adında özel bir versiyon olarak satışa sunuldu.

Japon Toyota’nın 1966’dan bu yana 12 nesildir ürettiği Corolla, 50 milyon adet satışa ulaştı. Dünyanın en çok satan otomobil modeli unvanına da sahip Corolla’nın satış başarısı anısına Toyota, Japonya’da “50 Million Edition” adıyla özel bir sürüm çıkardı.

Özel sürüm Corolla (dört kapılı sedan), Corolla Sport (beş kapılı hatchback) ve Corolla Touring (station wagon)’dan oluşuyor. Sedan ve station, 215/45R17 lastikler ve 17 inç alüminyum alaşım jantlarla, hatchback ise 205/55R16 lastikler ve 16 inç jantlarla sunuluyor. Her iki jant da mat siyaha boyanmış. Diğer benzersiz dış detaylar arasında piyano black siyah alt ızgaralar, arka spoyler ve ön çamurluklardaki “50 Million Edition” rozeti yer alıyor.

Japoncadan  çevirmekte zorlandığımız resmi broşüre göre renk paletinde Army Rock Metallic, Slate Grey Metallic, Platinum White Pearl Mica, Precious Metal, Attitude Black Mika ve Black mica bulunuyor ve bunlardan bazıları isteğe bağlı olarak siyah bir tavan ile birlikte alınabiliyor. Corolla’nın Japonya’da önde özel Corolla Logosu, arkada Toyota Logosu ile satıldığını da hatırlatalım.

İçeride “50 Million Edition” rozetli ve kırmızı, turuncu veya altın dikişli sentetik deri döşeme de dahil özel döşeme seçenekleri yer alıyor. Ayrıca koltuklardaki Rezatec malzemesinin yolcu kıyafetlerindeki statik elektriği ortadan kaldırdığı belirtiliyor. Standart donanım, 9 inçlik dokunmatik bilgi-eğlence ekranı, 6 hoparlör, hava temizleme sistemi ve bazı aktif güvenlik ekipmanları (ADAS) içeriyor.

“50 Million Edition” özel sürümü, Toyota’nın atmosferik 1.8 litrelik motor ve bir elektrik motorundan oluşan hibrit sistemi ile donatılmış. CVT şanzıman aracılığıyla ön tekerleklere iletilen kombine güç çıkışı 121 hp. Aynı hibrit sisteme sahip dört tekerlekten çekişli bir E-Four varyantı da var, ancak yalnızca sedan ve SW gövde stilleriyle birlikte alınabiliyor.

Corolla “50 Million Edition” sürümü şu anda yalnızca Japon pazarında satılıyor ve Corolla Sport 2.830.000 Yen (24.771 $), Corolla Sedan 2.835.000 Yen (24.814 $) ve Corolla Touring ise 2.884.500 Yen’den (25.248 $) başlayan fiyatlarla sunuluyor.

FOTO GALERİ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu