DS 2024’ten itibaren sadece elektrikli otomobil markası oluyor

Stellantis'in Fransız premium markası DS, sadece elektrikli otomobil üreten bir marka oluyor. Üç yıldan kısa bir sürede tüm DS modelleri tamamen elektrikli hale gelecek.

2019’dan beri elektrikli modeller satan DS, 2024 yılından itibaren içten yanmalı motora sahip tüm modellerini de elektriklendirerek sadece elektrikli otomobil üreten bir Stellantis markası haline gelecek. Böyle radikal bir değişikliğin üç yıldan kısa bir sürede planlaması ise grubun elektrikli araçlar konusundaki kararlılığını göstermesi açısından önemli.

Şirket çok fazla ayrıntıya girmedi ancak DS 4’ün elektrikli bir versiyonunu sunarak ürün yelpazesini “güçlendireceklerini” açıkladı. Açıklamada, “Stellantis’in STLA Medium platformuna dayalı ilk %100 elektrik projesini başlatan yeni bir tasarımı ortaya çıkacak” şeklinde bir ifade de kullanıldı

2022 model olarak Avrupa’da satışına başlanan plug-in hybrid model DS 4 E-TENSE

STLA Medium platformunu temel alan modeller, yaklaşık 4200 – 5000 mm aralığında uzunluğa sahip araçlar olacak. Bu araçlar, 700 km’ye kadar menzil sağlayan 87-104 kWh’lik pil paketleri ile donatılacak.

DS, yaklaşmakta olan model hakkında pek fazla ayrıntı yayınlamadı, ancak “olağanüstü teknoloji ve inceliğe” sahip olacağını ifade etti. EV ayrıca “DS Automobiles müşterileri için mükemmel bir uyum sağlayan teknik özelliklere” sahip olmayı vaat ediyor.

Stellantis ortaklığının açıkladığı yeni dört %100 elektrikli araç platformu STLA projesi.

DS Automobiles CEO’su Béatrice Foucher yaptığı açıklamada, “Otomobil endüstrisi, genişliği ve hızı benzeri görülmemiş bir değişim yaşıyor. Bir öncü olarak DS Automobiles, stratejisinin merkezinde elektrifikasyonun yer aldığı bu hareketi öngördü.” Foucher, “Eğlence açısından arzu edilen, kalite ve performans açısından dikkat çekici olan %100 elektrikli yeni bir seyahat sanatı yaratmak” için EV’lerin gelişimini hızlandırmaya karar verdiklerini söyledi. Ayrıca 2024’ten itibaren şekillenecek, sadece elektrikle çalışan otomobil markası olmayı “cesur bir plan” olarak nitelendirdi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu