EcoSport olmadı Puma verelim

Ford’un ölü doğan bebeği EcoSport, geldiği gibi hızla gidiyor, yerine Puma geliyor.

Ford, 2004 yılında Güney Amerika’da piyasaya sunduğu ve bölgede yüksek satış başarısı sağlayan ilk nesil EcoSport’u 2013 yılında yeniledi. Brezilya’daki fabrikanın yanı sıra büyük hevesle Çin, Hindistan, Tayland, Rusya ve Romanya’da da üretmeye başladığı ikinci nesil EcoSport modelini Avrupa’da da satışa sundu.

Ne var ki, küçük crossover bekleneni veremedi. Yılda 17 milyon aracın satıldığı ABD’de 54 bin adet satılan EcoSport, Avrupa’da 5 yılda sadece 228 bin adet satabildi. Yıllık 25 milyon araç satışıyla dünyanın en büyük pazarı Çin’de EcoSport’un 6 yılda ulaşabildiği satış sayısıysa 377 bin.

Rakibi Renault Captur, aynı dönemde sadece Avrupa’da 1 milyon 100 bin adet satarken EcoSport 5 fabrikada üretilmesine karşılık, 6 yılda tüm dünyada 1 milyon satış adedine bile ulaşamadı.

EcoSport’un başarısızlığı Ford’un canını sıkmış olacak ki, onu üretimden kaldırıp yerine Puma adını vereceği bir küçük crossover üstünde çalışıyor. Fiesta temelli yeni crossover test sürüşüleri sırasında kameralara yakalandı.

Hakkında bilgilerin de netleşmeye başladığı Puma, 2020 yılından itibaren Avrupa’da satışa sunulacak. Automotive News Europe’un haberine göre, küçük SUV modeli Ford’un Romanya’daki fabrikasında üretilecek. Yeni modelin ismi ise “Puma” olacak. Ford, geçtiğimiz yıl Avustralya ve Yeni Zelanda’da Puma isminin hakları için başvuruda bulunmuştu. Ayrıca firma, 1997 ile 2002 yılları arasında Avrupa’da Puma adıyla küçük bir coupe modeli satmıştı.

Aynı kaynağa göre yeni küçük crossover’ın tanıtımı Eylül ayında düzenlenecek Frankfurt Otomobil Fuarı’nda yapılacak.

Yerini alacağı EcoSport şu anda Romanya fabrikasında üretiliyor. Bu yüzden Ford’un yeni bir üretim yatırımı yapmasına gerek kalmıyor.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Sitemizi görüntüleyebilmek için reklam gösterimine izin vermelisiniz.