Ekspertize giren her 100 araçtan 14’ü pert

Çok şubeli ikinci el araç ekspertiz şirketlerinden Pilot Garage, 2021 yılında satılan 7,5 milyon ikinci el aracın yüzde 70'inin ekspertize girdiğini ve ekspertiz kontrolü yapılan her 100 araçtan 14'ünün pert, yani ağır hasarlı çıktığını açıkladı.

Geride bıraktığımız 2021 yılında ikinci el pazarı oldukça hareketli geçti. 2021’in son ayında ani yükselip düşen döviz kuru ve sıfır km araç fiyatlarındaki dalgalanma ikinci el pazarını olumsuz etkilese de 7,5 milyonluk araç satışıyla pazar önemli bir yılı geride bıraktı.

Pilot Garage Otomotiv A.Ş. Genel Koordinatörü Cihan Emre ikinci el pazarıyla ilgili önemli bilgiler paylaştı. 1 Eylül 2020 tarihinde yürürlüğe giren ikinci el araç ticaretine ilişkin yeni yönetmeliğin de etkisiyle 2021 yılında oto ekspertiz sektörünün tekrar rekor kırdığını dile getiren Emre, satılan yaklaşık 7,5 milyon ikinci el araçtan yüzde 70’inin ekspertiz işlemi gördüğünü ifade etti.

Pilot Garage Genel Koordinatörü Cihan Emre

Emre: “2021 yılı ikinci el araç pazarında, gözlemlerimize göre yılın geneline baktığımızda en çok rağbeti 2 yaşa kadar olan otomobiller gördü. 1 yaşına kadar olan modellerde satışlar, stok problemleri yüzünden 2020’ye göre ortalama yüzde 80 arttı. Sıfır kilometre ve 3 yaşa kadar çok düşük kilometreli araçlarda, yaptığımız ekspertiz işlemlerinde 2021 yılında da tıpkı 2020’de olduğu gibi hiç olmadığı kadar değişen/boyalı parçaya rastladık. Yine yapılan check-up ve ekspertizlerde ortalama her 100 araçtan 14’ünün pert (ağır hasarlı) olduğu gerçeğiyle karşılaştık. Asli mesleği otomobil alım satımı olmayanların kar etme iştahı dolandırıcılıkları da her geçen gün artırıyor.” açıklamasını yaptı.

Yaşlı araçlara talep yükseliyor

İkinci el araç pazarının güncel durumu hakkındaki görüşlerini de paylaşan Emre, “Sıfır kilometre araç fiyatlarında sürekli hale gelen artışlar yüksek model yılına sahip ikinci el araç fiyatlarının da maalesef artmasının en büyük nedeni. Tüketiciler satın alma maliyetlerini düşürmek adına 2012 model ve altı araçlara daha çok ilgi duymaya başladı. Lakin daha eski model araçların kaza geçmişi daha kabarık olacağından, detaylı ekspertiz ve kontroller büyük önem arz ediyor. Araç  sıfır kilometre de olsa, 30 yaşında da olsa mutlaka TSE Belgeli kurumsal ekspertiz noktalarında vatandaşımızın almayı düşündüğü otomobili detaylı bir kontrolden geçirmesini öneriyoruz. Bu sayede hem can hem de mal güvenliklerini cüzi ücretlerle koruma altına alacaklardır.” dedi.

Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz? Yorumunuzu aşağıya yazın.

2 Yorum

  1. Expertiz firmalarının çogu güvenilir degil ve küçük bir hasarı dışarda yaptırmakla serviste yaptırmak arasında çok fiyat farkı var.2015 yılında 2014 model hatasız olan aracıma Kırmızı ışıkta dururken arkadaki araç duramayıp çarptı, tamponda ufak bir hasar oluştu.tanıdıgım bir tamirciye götürdüm 300 tl fiyat çıkardı.vuran kişi bu parayı vermeyince tutanak tuttuk, sigorta işin içine girince 1800 tl lik hasar kaydı çıktı. Faturada Elektrik işi için ustalık 300 tl yazmış aracımda elektrik için 300 tl lik ne yaptın dedigimde, stopları söktüm taktım dedi. Ne sigorta firmaları nede expertiz firmaları çok güvenilir degil

  2. Devletin kanunlarla düzenleme getirmediği ve sonrasında denetimlerle takip etmediği hiç bir şey güvenilir değil. İstisnalar olsa da kaide bozulmuyor maalesef…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu