Elektrikli araçlara ilgi artıyor

Elektrikli araçlar kullanım maliyeti konusunda dizel ve benzinli araçlarla arayı kapatıyor.

2019 yılına ait merakla beklenen Araç Maliyet Endeksi açıklandı. 18 Avrupa ülkesindeki araç sahipliği ile kullanım maliyetlerinin kapsamlı analizini içeren rapor, elektrikli araçların rekabet gücünün daha da arttığını ortaya koydu.

Dünyanın en büyük filo kiralama şirketlerinden biri olan LeasePlan’ın raporuna göre, Norveç ve Hollanda’da elektrikli araç sahibi olmanın maliyeti dizel veya benzinli bir araca göre daha uygun.

Avrupa’da bir otomobile sahip olma maliyetinin aylık ortalama 617 euro olduğu belirtilen analizde; söz konusu maliyetin elektrikli araçlar için 854 euro, dizel araçlar için 613 euro ve benzinli araçlar için 594 euro olduğu ortaya koyuluyor. Türkiye’de ise dizel yakıtlı bir araca sahip olmanın aylık maliyeti 609 euro.

“TÜRKİYE DİZELDE 8’İNCİ SIRADA”

Araç Maliyet Endeksi’ni değerlendiren LeasePlan Türkiye Genel Müdürü Türkay Oktay, “Avrupa’da elektrikli araçlar ile dizel veya benzinli araçlar arasındaki fiyat farkının daraldığı çok net görülüyor. Bu da elektrikli araçların her geçen yıl daha rekabetçi hale geldiğini ortaya koyuyor. Elektrikli araçların ülkemizde daha ulaşılabilir ve etkin bir alternatif olabilmesi için vergi ve şarj alt yapısı destekleri çok önemli. Türkiye’de henüz elektrikli araç pazarı tam olarak oluşmadığı için bu anlamda bir veri yok. Ülkemizde en büyük payı dizel yakıtlı araçlar oluşturuyor. Türkiye, dizel yakıtlı bir araca sahip olma maliyeti açısından endekse katılan ülkeler arasında İsviçre’nin hemen ardından 8’inci sırada yer alıyor. Ülkemizde dizel yakıtlı bir araca sahip olmanın aylık maliyeti ise 609 euro yani ortalama 3 bin 800 TL’yi buluyor” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu