Elektrikli Mercedes EQS dizelinden 1,5 milyon lira daha ucuza Türkiye’de!

Mercedes'in elektrikli ultra lüks sedanı EQS Türkiye'de satışa sunuldu. 523 beygir güce ve 672 km menzile sahip EQS, dizel motorlu S-Serisi'nden tam 1 milyon 521 bin lira daha ucuz.

Mercedes, Münih’te düzenlenen IAA Mobility fuarında ilk gösterimini gerçekleştirdiği elektrikli ultra lüks sedanı EQS’i fuarın hemen ardından Türkiye’de satışa sundu. EQS 580 4MATIC Heritage Edition tek donanım seçeneğiyle sunulan otomobil, Mercedes’in aynı sınıftaki amiral gemisi modeli S-Serisi’nden tam 1 milyon 521 bin lira daha ucuz.

Lüks sınıfta elektrikli otomobiller, içten yanmalı motorlara göre Türkiye’de çok daha uygun fiyatlarla satılıyor. Porsche Panamera ile Taycan arasındaki 1,5 milyon liraya varan fiyat avantajının bir benzeri, Mercedes’in ultra lüks sedanları S-Serisi ve EQS arasında da görüldü. Beygir gücü, performans gibi konularda Türkiye’de satılan dizel motorlu S-Serisi’ne göre daha yüksek verilere sahip elektrikli EQS modeli, ÖTV avantajı nedeniyle çok daha uygun fiyata alınabiliyor.

EQ olarak adlandırdığı serinin ilk SUV modeli EQC’yi geçtiğimiz yıl Türkiye’de satışa sunan Mercedes, şimdi de EQS modelini satışa çıkardı. Münih IAA Mobility fuarının ardından bu yıl Türkiye’de ilk kez dijital olarak düzenlenen Autoshow 2021’de sergilenen EQS’in Türkiye fiyatı da fuarla birlikte açıklandı.

S-Serisi’nden 1.5 milyon lira daha ucuz

2021 Mercedes EQS, Türkiye’de EQS 580 4Matic Heritage Edition paketiyle sipariş edilebiliyor. EQS’in fiyatı 2 milyon 758 bin TL olarak açıklandı. Otomobilin vergisiz fiyatı 1.457.044 TL, yüzde 60’lık ÖTV ve tescil masraflarıyla birlikte fiyat 2 milyon 758 bin TL’ye çıkıyor. Yeni nesil Mercedes S-Serisi’nin Türkiye’de satılan, dizel motorlu S 400 d 4MATIC L Inspiration paketinin fiyatı ise 4 milyon 279 bin lira. Aradaki fark 1 milyon 521 bin lira.

EQS neler vaat ediyor?

EQS 580 4Matic’teki iki elektrik motor, toplamda 523 beygir güç ve 855 Nm tork üretiyor. Otomobil 0-100 km/s ivmelenmesini 4.3 saniyede tamamlarken maksimum 210 km/s hız yapabiliyor. 107,8 kWh kullanılabilir kapasiteli bataryaya sahip EQS 580’in azami sürüş menzili WLTP’ye göre 627 kilometre. Aerodinamik açıdan oldukça başarılı olan EQS’in hava sürtünme katsayısı 0,20 Cd.

22 kW üç fazlı AC şarj cihazıyla gelecek olan EQS, 200 kW’a kadar DC hızlı şarj desteği de sunuyor. EQS, hızlı şarj özelliği sayesinde 15 dakikalık şarjla 300 km’lik menzil gidebiliyor. Türkiye’de satışa sunulan Heritage Edition paketinde dashboardun tamamını kaplayan MBUX Hypersceen’den, direksiyonla arka aks yönlendirme sistemine kadar pek çok özellik mevcut.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu