FCA ve PSA birleşmesine AB’den onay çıktı

38 milyar dolarlık Fiat Chrysler (FCA) ve Fransız otomotiv üreticisi PSA'nın birleşme kararına Avrupa Birliği'nden onay geldi.

Fiat Chrysler (FCA) ve Fransız otomotiv üreticisi PSA’nın birleşme kararına Avrupa’dan onay geldi. Avrupa Birliği (AB) Komisyonu’nun kararı, iki şirketin 38 milyar dolarlık birleşmesi ile oluşacak yeni şirketin, dünyanın en büyük 4’üncü otomotiv üreticisi olmasının önünü açtı.

Komisyonun kararında, PSA’nın Toyota ile hafif ticari araç anlaşmasını uzatacağı ve Fransız şirketin Toyota için kapasitesini artırarak yedek parça ile aksesuarlar için lojistik fiyatlarını azaltacağı, böylece AB’nin rekabet yönünden endişelerini giderebileceği kaydedildi.

Rekabet soruşturması kapsamında Stellantis, Avrupa hafif ticari segmentinin lideri konumuna yükselmiş olacak. Bu sebepten dolayı komisyon, markanın bazı üretimleri Toyota’nın tesislerinde yapmasını istiyor. Komisyon, bu taahhütler yerine getirildiğinde AB üzerinde rekabetin sağlanacağını ifade etmiş.

Margrethe Vestager – Avrupa Rekabet Komiseri

Avrupa Rekabet Komiseri Margrethe Vestager, “Küçük ticari araçlar, birçok küçük ve orta ölçekli firma sahibi için önem taşıyor” dedi.

İki firmanın birleşmesi ile ortaya çıkacak Stellantis, Fiat, Jeep, Dodge, Ram, Maserati, Peugeot, Opel ve DS markalarını bünyesinde temsil edecek. Bu birleşme ile birlikte Stellantis; Volkswagen, Toyota ve Daimler’in hemen ardında yerleşecek olan üretici, temelinde PSA yöneticileri tarafından kontrol edilecek.

Tarafların birleşme sürecinin 2021’in ilk çeyreğinde tamamlanacağı belirtildi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu