Ford Mahindra ortaklığından vazgeçti

Hindistanlı Mahindra'ya SsangYong iflas başvurusundan sonra bir kötü haber de Ford cephesinden geldi. Ford Motor Company, 2019'da imzalanan ortaklık anlaşmasından vazgeçtiğini açıkladı.

SsangYong iflasının hemen ardından Mahindra’ya bir de Ford cephesinden darbe. Ford ve Mahindra, ortak bir açıklama yaparak, 2019’da imzalanan ortaklık anlaşmasının iptal edildiğini bildirdiler. Mahindra’nın Güney Kore’deki yatırımı SsangYong’un 21 Aralık 2020 tarihinde iflas başvurusu yapmasından 10 gün sonra, 31 Aralık’ta gelen açıklama ile Ford’un Hindistan’da Mahindra ile yapacağı ortak üretim yatırımından vazgeçtiği belirtildi. Ford ve Mahindra’dan gelen resmi açıklamada, iki şirketin dostane bir şekilde ayrıldığını; “önceden duyurulmuş otomotiv ortak girişimini tamamlamaktan vazgeçtiklerini ve ortaklığa son verdiklerini” duyurdular.

FASON ÜRETİM OLABİLİR.

2019’da varılan anlaşmaya göre, Mahindra-Ford, Hindistan’da birden fazla aracı birlikte geliştirip üretecek ve ortak girişim olarak hareket edeceklerdi. Ancak iptal edilen anlaşma sonrası Ford, bağımsız olarak Hindistan’da faaliyet göstermeye devam edecek. Amerikan devi Ford, Şimdilik Hindistan’da yeni üretim yatırımı yapmayı düşünmüyor, gelecekteki ürünler için Mahindra ile fason üretim anlaşması yapacak.

ORTAKLIK GİRİŞİMİ NASIL YOL İZLEYECEKTİ?

1 Ekim 2019’da, her iki marka da Mumbai’de, Ford araçlarını Hindistan’da geliştirecek, pazarlayacak ve dağıtacak bir ortak girişim oluşturmak için anlaşma imzaladı. Ford ve Mahindra araçlarını yurtdışındaki yüksek büyüme gösteren pazarlara da satmayı planlıyordu. Ortak girişimde Mahindra yüzde 51’lik hisseye sahipken, Ford’un hissesi yüzde 49 olarak belirlenmişti. Ford, Hindistan operasyonları olan Chennai ve Sanand’daki montaj tesislerini personeli ile birlikte ortak girişime devredecekti.

Ford, Sanand’daki Ford motor fabrikası operasyonlarının yanı sıra Küresel İş Hizmetleri birimi, Ford Credit ve Ford Smart Mobility’yi elinde tutacaktı. Ortak girişimin, her iki marka arasında Eylül 2017’de oluşturulan stratejik ittifakın bir sonraki adımı olmasının yanı sıra yeni mobilite fırsatlarından yararlanmayı amaçlıyordu.

Ortak girişim, Ford markasını Hindistan’da büyütmeyi ve ürünlerini küresel olarak Ford şirketlerine ihraç etmeyi planlıyordu. Ürün portföyü, kaynak bulma ve üretimde maliyet tasarrufu gibi önemli stratejiler belirleyen iki şirket, Asya bölgesinde ciddi bir güç olmayı hedefliyordu.

GİRİŞİM NEDEN BOZULDU?

Şirketlere göre ortaklık girişiminin iptal kararı: “küresel ekonomi ve salgının neden olduğu son 15 ayda meydana gelen temel değişikliklerden kaynaklandı.” Bu değişiklikler de dolayısıyla, Ford ve Mahindra’nın ilgili sermaye tahsis önceliklerini yeniden değerlendirme kararlarını etkiledi.

Ford tarafından yapılan açıklamada, “Ford, Hindistan da dahil olmak üzere dünya çapındaki işlerini aktif olarak değerlendiriyor. Yüzde 8 olarak hedeflenen FAVÖK (Faiz, Vergi, Amortisman ve İtfa Öncesi Kazançlar) marjını yakalayacak ve sürdürülebilir serbest nakit akışını sağlayacak şekilde tercihler yapıyor ve bu tercihlere uygun sermaye tahsis ediyor.” denildi. Ancak analistler, SsangYong iflas haberinin hemen sonrasında vazgeçilen ortaklık anlaşmasının esas nedeninin Mahindra cephesindeki finansal sıkıntılar olduğunu ifade ediyorlar.

BOZULAN ORTAKLIK GİRİŞİMİNİN GELECEK OLAN ÜRÜNLERE ETKİLERİ NELER?

Hindistan operasyonlarına kaldığı yerden devam edeceğini belirten Ford, Mahindra ile 1 Ocak 2021’de yaptığı ortak açıklamada; “Bu kararın şirketin ürün planına herhangi bir etkisi olmayacağını, temel hedef olan SUV DNA’sı, ürün platformları ve elektrikli SUV’larda liderlik kurma çabalarını hızlandıracağını belirtti.”

Mahindra’nın W601 kodlu modeli, 2021 yılının ilk yarısında piyasaya sürülecek. Ford’un C-SUV muadili aracı ise 2022’nin başlarında piyasaya sürülmesi bekleniyor. Bu nedenle Ford, Chakan fabrikasında fason C-SUV üretimi için Mahindra ile bir üretim anlaşmasına girecek. Ford, ileriye dönük olarak Mahindra’dan motor tedarik edecek gibi de görünüyor. 2021’in ortalarında piyasaya çıkacak Ecosport’ta Mahindra’nın 1.2 TGDI motorunun kullanılması kesin gibi. Ford’un Hindistan ve yakın bölgelere sunacağı C-SUV modelinde ise Mahindra XUV500’e (W601) güç sağlayan 2 litrelik benzinli ve 2.2 dizel motorları kullanacak.

Ayrıca Oku

Şok haber: SsangYong iflasını istedi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu