Mondeo SUV mu oluyor?

Ford, sedan ve SW olarak 4 nesildir ürettiği D segmenti Mondeo modelini, yeni dünyanın otomobili SUV'a mı dönüştürüyor?

Tamamen yeni 2021 model Ford Mondeo olduğu iddia edilen casus fotoğraflar, sedan / SW modelin SUV bir kasaya dönüştüğünü gösteriyor. Cochespias tarafından paylaşılan görüntüler, Ford’un test tesislerinden birinin içinde çekilmiş gibi görünüyor.

Görüntüler, daha önce Mesut Abi’nin “Mondeo sedan ve SW olarak hayatına devam etmeyecek, ya üretimden kaldırılacak ya da başka bir kasa tipine dönüşecek” yorumunun gerçeğe dönüşeceğini gösteriyor.

Yeni görünümlü ön cephede, kaput ile geniş petek ızgara arasında iki farı birbirine bağlayan bir LED ışık çizgisi göze çarpıyor. Eğer tasarım kamuflajlı fotoğraflardaki gibi olursa aracın dik bir ön cepheye sahip olacağı açıkça belli oluyor.

Arkada, Ford’un parlayan yıldızı elektrikli Mustang Mach-E’den çizgiler taşıyor. Kamuflajın altında başka lambalar yoksa arkadaki ışık grubu koca gövdede küçücük yer kaplayacak. Arka cephe omuz çizgisinden itibaren tıpkı önde olduğu gibi oldukça dik iniyor, ancak stoplardan itibaren tavana kadar hayli açılı bir cam göze çarpıyor.

İç mekan, tüm yeni Ford modellerinin gelecek çizgisini de belirleyecek türden. Oldukça yenilikçi bir tasarıma sahip iç mekanda köşelerdeki klima menfezleri dışında boydan boya yekpare bir dijital ekran görüyoruz. Ekranın Mach-E’deki iki parçalı ekrana göre çok iddialı olduğu kesin.

Aynı zamanda üretime hazır olduğunu düşündüğümüz iç mekan D segmentinde, daha da önemlisi Ford’da görmeye alışık olmadığımız çift renkli bir kokpit karşımıza çıkıyor. Henüz direksiyonu takılmamış aracın orta konsolunun hayli geniş olduğu ve çevirmeli bir kontrol düğmesi barındırdığı anlaşılıyor.

Mondeo, yeni giydiği elbiseyle dünyanın yeni otomobil trendi olan SUV sınıfında kendine yer arayacak ve muhtemelen beşinci nesille birlikte Mondeo Active olarak hayatına devam edecek. Ford’un Avrupa’da D-SUV segmentindeki açığını kapatacak olan beşinci nesil Mondeo, Skoda Kodiaq, Nissan X-Trail, Honda CR-V ve Toyota RAV4 gibi modellerle rekabet edecek.

Yeni Mondeo’da hibrit seçeneğinin olması da yüksek ihtimal. Bataryanın yerleştirilebilmesi için hibrit modelde arkada helezon yay yerine enine yaprak yay kullanılacağı bilgisi de geliyor. Diğer taraftan Mondeo SUV’un sadece elektrikli bir otomobil olma ihtimali de var ama büyük olasılıkla yeni Mondeo, içten yanmalı motorlarla üretilecek ve Kuga’daki 2.5 litrelik hibrit seçeneği de model gamında yer alacak.

Geçmiş nesillerde Mondeo, Amerika’da Fusion adıyla satıldı. Yeni nesille birlikte sedan Fusion’un Amerika’da üretime devam edilmeyeceğini daha önce Ford’dan gelen açıklamayla öğrenmiştik. SUV Mondeo’nun aynı isimle mi yoksa Fusion olarak mı Amerika’da satılacağı konusunda ise herhangi bir bilgi yok.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu