Ford Mustang’den sürpriz: Elektrikli SUV Mach-E

Ford, efsane muscle car modeli Mustang'i elektriklendirdi. Hem de sürpriz SUV formunda.

Ford, 55 yılllık efsane muscle car modeli Mustang ailesine ilk kez bir elektrikli SUV ekledi. Günümüze kadar Convertible, Shelby, Mach-I ve Mach-I Twister gibi birçok varyasyon ile tanıdığımız Ford Mustang, şimdi karşımıza elektrikli SUV modeli olan Mach-E ile çıktı.

Ford, yenilikçi tasarımıyla Mustang Mach-E modelinde agresif ön tasarımı ve kapalı şık ön ızgarası ile sportif tasarım sergiliyor. Aynı zamanda kapalı ön ızgaranın üzerindeki Mustang sembolü ile  hangi ailenin üyesi olduğunu da belirtiyor.  Mustang Mach-E’nin açılı ön farları  ve  3 parçalı arka farları ile de Mustang’in coupe versiyonlarına ait geni olduğunu da gösteriyor.

Mustang Mach-E yenilikçi iç tasarımıyla da gayet göz alıcı. İç mekanda tablet stilinde 15.5 inç’lik büyük bir bilgi eğlence ekranı konsolu bulunan Mach-E, Bu büyük ekranını tüm donanımları için de standart olarak sunuluyor. 10.2 inç’lik dijital gösterge paneli, tamamen yeni direksiyon simidi, Ford’un en yeni Sync bilgi eğlence sistemi ve Co-Pilot 360 2.0 adlı güvenlik sistemi paketi de yine tüm donanımlarla birlikte standart olarak geliyor.

Ford Mustang Mach-E bizlere iki ayrı lityum-iyon batarya seçeneği sunuyor.  Bunlardan biri  75.7 kWh’lık bir bataryasıyla enerjisini arkada yer alan motora gönderen “standart menzil” versiyonu adıyla sunuluyor.  Diğeri ise 98.8 kWh’lık bataryasıyla enerjisini hem önde hem arkada yer alan 2 adet motora birden gönderen “uzatılmış menzil”  versiyonu adıyla sunuluyor. Aynı zamanda Mustang Mach-E, uzatılmış menzilli versiyonunda bizlere arkadan itiş sistemi kombinasyonu ile 480 km’lik bir menzil sunuyor.

Mach-E, arkadan itiş sistemine sahip olan uzatılmış menzilli versiyonunda her ne kadar 480 km menzil sunmuş olsa da 4 tekerden çekiş sistemine sahip olan uzatılmış menzilli versiyonda ise 430 km menzil sunuyor. Mach-E, arkadan itiş sistemine sahip olan standart menzilli versiyonunda 370 km menzil sunarken, 4 tekerden çekiş sistemine sahip olan standart menzilli versiyonunda ise 340 km menzil sunuyor. Bunların yanı sıra Mach-E 400 km menzil sunan GT Performance versiyonunu sunuyor.

Mach-E sunduğu menzil değerleriyle aynı segmenti paylaşan Kia Niro, Jaguar I-Pace ve Audi e-tron gibi rakiplerini geride bırakıyor.

Ford, Mach-E sahibi olacak müşetirlerine  ABD’de 12.500 istasyon ve 35.000 bağımsız şarj ünitesi sunarak her yerde şarj edebileceklerini sağlıyor.

Mach-E 150 kWh’lık DC hızlı şarj sistemiyle 10 dk’da 75 km menzil sunuyor. Mach-E diğer tüm elektrikli otomobiller gibi evlerde ve garajlarda da şarj edilebilme imkanı sunarak standart bir 240V’luk prize bağlandığı zaman ise  Mach-E, şarj sırasında saat başı 35 km menzil sunuyor.

Mustang Mach-E’ye sahip olacak müşteriler  “Premium” ve “First Edition” versiyonlarıyla sahip olabilecekler.

İddialı menziller sunan Mach-E, güç konusunda da oldukça iyi iş çıkartıyor. Arkadan itiş çekiş sistemi ve standart menzilli ile Premium donanımda sahip olan Mach-E bizlere 259 hp gücü ile 415 Nm tork üretirken aynı donanım paketine ve aynı batarya türüne sahip olan 4 tekerden çekiş sistemi ise 259 hp gücü ile 565 Nm tork üretiyor. Premium donanım paketinin uzun menzilli batarya türüne sahip olan  arkadan itiş çekiş sistemi versiyonu 286 hp gücü ile 415 Nm tork üretirken 4 tekerden çekiş sistemi ise 337 hp gücü ile 565 Nm tork üretiyor.

Mach-E First Edition versiyonunda ise uzun menzilli batarya türü ve 4 tekerden çekiş sistemiyle 337 hp güç ve 565 Nm tork sunuyor.

Yeni Ford Mustang Mach-E, Premium ve First Edition donanım paketleriyle 2020’de satışa sunulacak. Premium donanım paketi 50.600$ fiyat etiketine sahipken, First Edition donanım paketi ise 59.900$ etiket fiyatına sahip.

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu