Honda ve Sony ortak elektrikli otomobil üretecek 2025’te satışa çıkacak

İki Japon devi Honda ve Sony ortak elektrikli otomobil üretmek için yeni bir şirket kurdu. Yeni şirketin otomobilleri Sony teknolojisi ile Honda fabrikalarında üretilecek.

Honda Motor Co radikal bir kurumsal dönüşümün ortasında, elektrikli araçlar geliştirmek ve satmak için yeni bir ortak girişim için Japon elektronik devi Sony Corp. ile birlikte çalışacak.

Honda ve Sony, “yüksek katma değerli” elektrikli otomobil için yeni bir şirket kuracaklarını ve mobilite hizmetleriyle birlikte ticarileştireceklerini açıkladılar. Ortaklar, yeni şirketin 2025’te satışa başlamasını hedefliyor.

Honda bu ortaklığa, gövde üretimi ve satış sonrası hizmet alanındaki uzmanlığı ile katkıda bulunurken, Sony ise görüntüleme, algılama, telekomünikasyon, ağ oluşturma ve eğlence teknolojilerindeki bilgi birikimini kullanacak.

New Company adıyla kurulan ortak şirket, elektrikli otomobilleri planlayacak, tasarlayacak, geliştirecek ve satacak ancak bir montaj tesisi işletmeyecek. Honda ve Sony Cuma günü yaptıkları ortak açıklamada, ilk EV modelin üretiminden Honda’nın sorumlu olacağını duyurdular. Araç, Sony tarafından geliştirilen bir mobilite hizmet platformunu kullanacak.

İki devin ortak kurduğu şirketin üreteceği otomobillere hangi markanın adının verileceği ve hangi logoyu taşıyacağı açıklanmadı.

Honda CEO’su Toshihiro Mibe, yaptığı açıklamada, “Sony ve Honda, birçok tarihi ve kültürel benzerliği paylaşan şirketler olsa da, teknolojik uzmanlık alanlarımız çok farklı. Bu nedenle, iki şirketimizin güçlü yanlarını bir araya getiren bu ittifakın mobilitenin geleceği için büyük olanaklar sunduğuna inanıyorum” dedi.

Ortak girişim, Honda’nın 2040 yılına kadar içten yanmalı motorları bitirip, tamamen elektrikli aktarma organlarına geçerek hızla değişen otomotiv endüstrisindeki konumunu güçlendirme çalışmasıyla birlikte geldi.

Geçen yılın sonlarında Automotive News ile yaptığı röportajda konuşan CEO Toshihiro Mibe, otomobil sektörü dışındaki teknoloji şirketleriyle yeni ortaklıklar kurmanın dönüşümün anahtarı olacağını söylemişti.

Sony ise otomobil alanına giriş niyetini vurgulamak için Ocak ayında Las Vegas’taki CES’te ikinci konsept aracını tanıtmıştı.

Sony CEO’su Kenichiro Yoshida, “Mobilite alanını duygusal hale getirme” vizyonumuzu geliştirmeyi ve güvenlik, eğlence ve uyarlanabilirlik merkezli mobilitenin gelişimine katkıda bulunmayı amaçlıyoruz” dedi.

Ocak ayında Sony, otomobil üretimine geçiş için Sony Mobility adında bir şirket kurdu. Sony’nin otomotive girişinin, dijital ve yazılım teknolojisindeki uzmanlığından faydalanması ve muhtemelen otomobilin üretimini dışarıdan bir ortağa bırakması bekleniyor.

Ocak ayında Honda patronu Mibe, Japonya Otomobil Üreticileri Derneği başkan yardımcısı olarak, Sony’yi Japonya’nın otomobil endüstrisine davet etmişti.

Japonya’nın 2 numaralı otomobil üreticisi, 2020’lerin ikinci yarısında e:Architecture ve Katı Hal Pilleri adı verilen kendi özel elektrikli araç platformunu tanıtmayı planlıyor. Aynı zamanda, GM ile Cruise projesinde  birlikte otonom araçlar geliştiriyorlar.

Honda Eylül ayında yaptığı açıklamada, 2030 yılına kadar ticarileştireceği, dikey kalkış-iniş yapan elektrikli hava aracı eVTOL’ü duyurmuştu. Ayrıca küçük uyduları yörüngelerine oturtacak elektrikli kompakt roketler geliştireceğini açıklamıştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu