Honda ve Toyota milyonlarca aracı geri çağırıyor

Honda ve Toyota hava yastıklarından kaynaklanan elektronik arıza nedeniyle 6 milyon 100 bin aracını geri çağırıyor.

İki Japon otomobil üreticisi Honda ve Toyota, kaza anında hava yastıklarının açılmamasına neden olabilecek bir elektronik arızanın bulunabileceği sebebi gösterilerek 6 milyon 100 bin aracını dünya genelinde geri çağırdıklarını belirtti.

Honda, Kuzey Amerika’da 2 milyon 700 bin aracı servislere geri çağıracağını belirtirken, Toyota ise kaza anında hava yastıklarının açılmadığı yönündeki tespitler sonrasında dünya genelinde 3 milyon 400 bin aracını geri çağıracağını duyurdu.

Toyota Türkiye konuyla ilgili yaptığı açıklamada şu ifadeleri belirtti; “Geri çağırma işlemi Türkiye ve Avrupa’daki araçları kapsamamaktadır.” dedi.

Konuyla ilgili Honda’nın geri çarıcağı 2 milyon 700 bin aracı 1996-2003 yılları arasında ABD ve Kanada’da satılan Honda ve Acura marka araçlar kapsıyorken, Toyota’da ise 2011-2019 Corolla, 2011-2013 Matrix, 2012-2018 Avalon ve 2013-2018 Avalon Hybrid  model araçlar  geri çağırılan araçlar olarak sıralanıyor.

Japon üreticiler, arızanın Takata tarafından üretilen hava yastıklarında tespit edilen yeni bir hatadan kaynaklandığını belirtiyor.

2019’un Nisan ayında NHTSA (ABD Ulusal Otoyol Trafik Güvenliği İdaresi) tarafından yayınlanan raporda dünya genelinde 12 milyon 300 bin araçta kusurlu hava yastığı bulunduğu, hatta bu araçlara sahip marklara arasında Toyota da yerini alıyordu. Ayrıca Corolla modellerinde geçtiğimiz yıl gerçekleşen iki ayrı kazada, önden darbe alan araçlarda bu sorunun yaşandığı ve hava yastıklarının açılmadığı belirtildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu