Honda’dan yeni elektrikli B-SUV

Japon otomotiv üreticisi Honda 'Elektrik Vizyonu' çerçevesinde yeni modellerini sunmaya devam ediyor. Bu kapsamda Civic modelinin hibrit varyantı Civic e:HEV'i tanıtan Honda, tamamen yeni 3 modelin daha ilk detaylarını paylaştı.

Honda, bugün Avrupa için bir sonraki elektrikli modeli olan tamamen yeni Civic e:HEV hibriti tanıttı. Bu yılın sonlarında Avrupalı ​​müşterilere sunulacak olan 11. nesil Civic, markanın 2022’nin sonuna kadar tüm ana Avrupa otomobil yelpazesini elektrikli hale getirme taahhüdünü tamamlıyor.

Honda, uzun yıllar boyunca en geniş Avrupa serisini oluşturmak için 2023’te elektrikli ürün yelpazesinin daha da genişletileceğini doğruladı. Yeni modeller arasında, e:Ny1 Prototype olarak ön izlemesi yapılan tamamen elektrikli bir B segmenti SUV, bir C segmenti tam hibrit SUV ve hem tam hibrit hem de plug-in hibrit ile satışa sunulacak tamamen yeni CR-V yer alıyor.

Yeni elektrikli B-SUV Honda eNy1 prototipi

2023’te piyasaya çıkacak olan e:Ny1 elektrikli araç (EV), Honda’nın gelecekteki ürün yelpazesinin merkezinde yer alacak. Honda’nın ünlü dinamik, teknoloji ve tasarımın benzersiz karışımını sunan kompakt SUV, ilk EV’sini arayan aileler için harika bir seçenek sunacak.

İsmi henüz netleşmeyen elektrikli C-SUV

Honda Motor Avrupa Kıdemli Başkan Yardımcısı Tom Gardner, “Elektrifikasyon hedefimizin tamamlanması Honda için Avrupa’da önemli bir anı işaret ediyor. Ancak, bununla sınırlı kalmıyoruz. Müşterilerimiz için tam elektrikli ve hibrit araç seçeneklerini daha da genişletme ve hızla büyüyen B ve C-SUV segmentlerindeki rekabet gücümüzü artırma planlarımızda şimdiden oldukça ilerlemiş durumdayız. 2023’te tanıtacağımız yeni modeller, müşterilerimizin alıştığı çekici sürüş dinamiklerini, konforu ve olağanüstü kullanılabilirliği koruyan yeni nesil elektrikli Honda otomobillerinin rotasını belirliyor” dedi.

Yeni nesil Honda CR-V e:HEV son testlerde kameralara yakalandı.

11. nesil Honda Civic ve hibrit seçeneği

Honda, Avrupa’ya yönelik elektrikli-hibrit ana akım model serisini yeni Civic e:HEV ile büyütüyor. Halen Avrupa’da markanın diğer elektrikli-hibrit modelleri Jazz, Jazz Crosstar , CR-V, HR-V ve Honda e satış listesinde yer alıyor.

Civic e:HEV, güçlü bir lityum iyon pil, iki kompakt elektrik motoru ve yeni geliştirilmiş 2.0 litrelik direkt enjeksiyonlu DOHC i-VTEC benzinli motor bileşeninden oluşuyor.  Civic e:HEV, maksimum 135 kW (181 hp) güç çıkışı ve 315 Nm tork ile 100 km’de 5 litrenin altında yakıt tüketiyor ve km başına 110 gramdan daha az CO 2 emisyonu elde etmeyi hedefliyor.

Yeni Civic, 2022 Sonbaharından itibaren Avrupa’ya ulaştığında sınıfının en çekici paketlerinden biri olacak. Üstün görüş ve konfor standartları, etkileyici dinamikler, verimlilik ve rakipsiz bir gelişmiş güvenlik teknolojileri paketi ile sunulacak.

Honda Civic e:HEV hibrit

Enerji yönetiminde yenilik

Honda, 2023’te Avrupa için elektrikli ürün yelpazesini geliştirmenin yanı sıra, Enerji Yönetimi işine odaklanmaya devam ediyor. Hedefi, elektrikli mobilite ürünlerini ve enerji hizmetlerini birbirine bağlayarak sıfır çevresel etkiye sahip sürdürülebilir bir gelişme yakalamak. Bu, elektrikli otomobiller, kentsel şarj çözümleri ve ticari enerji hizmetleri için ev tipi şarj cihazlarının kullanımını artırmaya yönelik bir strateji.

İsviçre’de Honda, ‘V2X Suisse’ konsorsiyumunun bir parçası olarak araç paylaşım operatörü Mobility’ye 50 Honda e elektrikli araç ve 35 Honda Power Manager ünitesi tedarik etti. Honda e’ler, araçlar kullanımda değilken enerjiyi şebekeye geri beslemek için çift yönlü şarj fonksiyonunu kullanan öncü bir denemede bir araba paylaşım filosunun parçası olacak.

Diğer projeler arasında Honda’nın yeni e:PROGRESS akıllı şarj hizmeti yer alıyor. Halihazırda Birleşik Krallık pazarına başarıyla sunulan e:PROGRESS, elektrikli araç sahiplerinin yenilenebilir kaynaklardan elde edilen enerji miktarını en üst düzeye çıkarırken bir elektrikli araç çalıştırma maliyetini düşürmesine olanak tanıyor.

Almanya’da Honda ve enerji şirketi Vattenfall, Honda Power Charger S+ (4G) ile ilk ortak akıllı bağlantılı elektrikli araç şarj cihazının satışına başladı. e:PROGRESS ile birlikte bu hizmet, Honda’nın elektrikli mobilite ürünleri ile enerji hizmetlerini birbirine bağlarken yenilenebilir enerji kullanımını genişleterek sıfır çevresel etkiye sahip sürdürülebilir bir toplum yaratma hedefinin önemli bir parçası.

Honda’nın ilk tam elektrikli modeli Honda e

Honda’nın elektrifikasyon yolculuğu ivme kazanıyor

Elektrifikasyon yolculuğunun bir sonraki aşaması için Honda, 2050 yılına kadar tüm Honda ürünleri ve kurumsal faaliyetlerinde karbon nötrlüğü taahhüdünü gerçekleştirmek için çok yönlü bir strateji kullanıyor. Şirket, bir dizi sıfır emisyon teknolojisine büyük yatırım yapacak: Bunlar, katı hal piller, değiştirilebilir pil sistemleri, karbon nötr yakıtlar ve hidrojen hücreleri olacak.

Honda, Avrupa bölgesi de dahil olmak üzere tüm büyük pazarların elektrikli araç ve yakıt hücreli araç (FCV) birim satış oranını 2030 yılına kadar %40’a ve 2035 yılına kadar %80’e çıkarmayı hedefliyor. Şirket ayrıca 2040 yılına kadar küresel olarak içten yanmalı motorlu otomobil satışına son verecek.

Honda, benzersiz ve gelişmiş teknolojiler ve ürünler yaratma konusundaki uzun geçmişinden yararlanarak ufkunu yeni alanlarda da genişletiyor. Havacılıkta HondaJet, Formula 1 ve elektrifikasyondan elde edilen teknoloji ve bilgiyi kullanarak şehirden şehre ulaşım için bir elektrikli dikey kalkış ve iniş (eVTOL) uçağı geliştirecek. Robotik alanda, 2030’larda pratik kullanım amacıyla, AI ile çalışan çok parmaklı bir Honda Avatar Robotu, 2024’ün sonuna kadar ASIMO’nun izinden gidecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu