Hyundai’den rekor: Elektrikli Kona 1000 km menzili aştı

Almanya'daki Lausitzring test pistinde üç elektrikli Kona üç gün boyunca test edildi ve üçü de 1000 km eşiğini geçerek, menzil rekoru kırdı.

Güney Koreli otomobil üreticisi Hyundai, elektrikli otomobil menzili konusunda tüm rakiplerini geride bırakarak üç ayrı aracıyla aynı anda 1000 km’yi geçerek rekor kırdı. Almanya’nın Lausitzring pistinde test edilen üç elektrikli Kona tek bir şarjla 1000 km eşiğini geçmeyi başardı.

Test sürüşleri sonunda üç araç, sırasıyla 1.018, 1.024 ve 1.026 km menzil kat ederek elektrikli otomobil sınıfında rekor kırdı. Yaklaşık 35 saat süren testi ikisi Hyundai ve biri AutoBild dergisinden olmak üzere üç ekip gerçekleştirdi. Testler Almanya’nın en önemli eğitim ve denetim kurumu Dekra Akademie tarafından izlenerek tescil edildi.

Test edilen üç otomobilde her hangi bir modifikasyona girişilmedi ve hepsi de 215/55R17 ölçüsünde lastiklerle teste çıkarıldı. Araçların klima ve eğlence sistemi kapatılırken gündüz farları yasal gerekliliklere uymak için açık bırakıldı.

Üç gün boyunca araçların direksiyonuna 36 farklı sürücü oturdu ve ortalama sürüş hızı 29-31 km/s olarak ölçüldü. Bu hızlarda sürülmesinin sebebi ise şehir trafiğinde ortalama hızın 30 km/s olması.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu