İkinci el fiyatlarında düşüş devam ediyor

sahibinden.com’un Şubat ayı verilerine göre ilk defa Aralık 2020’de düşüş gösteren satılık otomobil ilan fiyatları, Şubat ayında da düşmeye devam etti. Böylece Aralık ayından bu yana ilan fiyatları yüzde 3’e yakın düştü.

sahibinden.com‘un Vasıta Endeksi raporuna göre Şubat ayında ikinci el fiyatları düşmeye devam ediyor. Satışlar tamamen durma noktasına gelirken, ilan sahipleri geçmiş aylarda yüksek fiyatlara alınan araçların fiyatlarını düşürmemek konusunda direniyor. Buna rağmen fiyatların ortalama yüzde 3 düştüğü görülüyor.

Şubat ayının en çok ilan verilen vasıta kategorisi Otomobil olurken Minivan & Panelvan, Arazi/ SUV & Pick-up, Ticari Araçlar ve Motosiklet, Otomobil ilanlarını takip etti. Marka & Model sıralamasında ilk iki Renault Clio ile Volkswagen Passat olurken, Opel Astra bir üst sıraya yükseldi ve sıralama Renault Megane ve Ford Focus ile devam etti. Şubat ayında en çok ilanı verilen Arazi/ SUV & Pick-up markası ise yine Nissan oldu.

sahibinden.com’un Şubat verilerine göre en çok beyaz, siyah, gri, gümüş gri ve kırmızı renkli, yakıt türü dizel olan otomobil ilanları verildi. Geçtiğimiz aya göre en çok ilanı verilen otomobiller bir yaş daha gençleşti ve liderlik 2016 model otomobil ilanlarının oldu.

Tüm ilanlar arasında, araçların yüzde 37’si 0 – 100bin kilometre aralığında yer aldı. Otomobil ilanlarının yüzde 25,4’ü ise 50 bin – 100 bin TL aralığında satışa sunuldu.

sahibinden.com’da, ilan bakanlar Şubat ayında da en çok Renault, Volkswagen, BMW, Mercedes-Benz ve Fiat marka otomobillerle ilgilendi. Araçlar en çok gece 22:00-23:00 aralığında incelenirken, ilanlara ortalama bakılma süresi 10 dakika oldu.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu