İkinci elde yepyeni bir uygulama: Otomerkezi Sürüm Garantisi

Türkiye'nin en büyük kurumsal ikinci el satıcılarından Otomerkezi, yeni bir uygulama başlattı. Otomerkezi Sürüm Garantisi (OSG) adı verilen uygulamada tüketicilerin satın aldıkları aracın lastik değişiminden ağır bakımına, mekanik tamirden hasar onarımına kadar bütün servis hizmetlerini ve değer kaybını Otomerkezi üstleniyor.

Yükselen otomobil fiyatları ve yüksek faiz sebebiyle finansman çözümlerinin yetersiz kaldığı, otomobilin iyiden iyiye bir yatırım aracına dönüştüğü günümüzde, satın alma ile uzun dönem kiralamanın tüm avantajlarını tek çatı altında sunabilen “Otomerkezi Sürüm Garantisi (OSG)” uygulamasını devreye aldıklarını açıklayan Otomerkezi.net CEO’su Muhammed Ali Karakaş, “20 bin, 40 bin ve 60 bin kilometre olarak sunduğumuz üç farklı OSG uygulamamızla 500 bin TL’ye kadar marka-modelden bağımsız olarak otomobili satın alan tüketicilerimiz için, MTV ve Trafik Sigortası dışındaki lastik değişiminden ağır bakımlara, araç değer kaybına kadar tüm kalemleri Otomerkezi.net olarak biz karşılıyoruz. Kilometre dolduğunda ise satın alınan fiyata, değeri arttıysa değer artışı kadar yüzde yüz geri alım garantisi veriyoruz.” dedi. 

Otomobil satın almayı kolaylaştıran ve yürütme maliyetlerini en aza indiren yeni satış modeliyle Otomerkezi.net, ikinci elde yeni bir sayfa açıyor. Günümüzde banka kredisi, tüketici finansman kredileri ve kurumsal senet sistemlerinin tüketiciler açısından uygun koşullar sunmakta yetersiz kaldığına dikkat çeken Otomerkezi.net CEO’su Muhammed Ali Karakaş, yeni uygulamalarıyla ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

İlk çeyrekte satışlarımızın yüzde 65’i krediyle yapıldı

Doksanların sonunda banka kredileri, 2000’lerde tüketici finansman şirketlerinin dahil oluşu, üçüncü olarak kurumsal senet sistemini hayata geçiren kuruluşlar ile ikinci el otomobilde finans çözümlerinin günümüzde BDDK’ya bağlı bir şekilde yürütüldüğünü kaydeden Karakaş, “2022 yılının ilk üç ayında 30 şubemizde toplamda yapılan otomobil satışlarının yüzde 65’inin kredilendirme yoluyla gerçekleştirilmiş olduğunu görüyoruz. 6 bin 500 otomobil kredisi başvurusunun gerçekleştirildiğini, 4 bin 500 adet kredinin reddedildiğini ve bu tüketicilerin otomobil sahibi olamadığını, kalan 2 bin tüketiciden 700’ünün faiz oranlarını yüksek görerek otomobil sahibi olmaktan vazgeçtiğini gözlemledik. Tüm bu araştırmalarımız sonucunda artık sektöre yeni bir satış modeli getirme kararı aldık.” dedi.

“Değer kaybı ve yürütme maliyeti kaygılarını en aza indiriyoruz”

Otomerkezi.net CEO’su Muhammed Ali Karakaş, konu ile ilgili şunları söyledi: Bugün, ikinci el araç ekonomisi, gayrimenkul ekonomisiyle yarışır duruma gelmiştir. Marka fark etmeksizin, her bir ikinci el araç, ortalama bir gayrimenkul bedelinde birer mobil varlıklara dönüşmüştür. Keza otomobilin, alım satım frekansı da, değer kaybı – hasar riski de gayrimenkule göre daha yüksektir. Dolayısıyla birer finansal yatırım aracına dönen ikinci el araçlara “mobilmenkul” demeyi makul buluyor, alım satımı kolaylaştıran, riskleri ve olası kaygıları azaltan çözümler üretmeye çalışıyoruz.

Bu nedenle, Otomerkezi olarak, konjonktürden hareketle bir araştırma yaptık ve tüketici nezdinde, satınalma ve kullanım (sürüm) süreçlerine dair kritik bazı temel içgörülere ulaştık.

1. Tüketicide “değer kaybı ve sürüm maliyeti kaygıları” en üst düzeye çıkmış durumda.

2. Her 3 ikinci el satınalma işleminin 2’si kredi kullanımıyla gerçekleşiyor. Bu da olası değer kaybı üretecek risk faktörlerinden kaynaklı alım kararını etkiler boyutta.

3. Tüketiciler; hasarsızlık, boya-değişen durumu, kilometre durumu, kaza geçmişi vd. satış değerini değiştiren faktörlerden kaynaklı alımdan ya vazgeçiyor ya da alımı erteliyor. Bu durum özelikle pazarın dengesiz atmosfere girdiği dönemlerde ortaya çıkan fiyat artışı-azalışlarında, tüketiciyi tedirgin ediyor.

Bu çıktılardan hareketle; ikinci el araç ekosisteminde, kendi öz kaynaklarıyla ve özgün iş modeliyle, sektörü domine eden, Türkiye çapındaki 30 bayisiyle her 12,5 dakikada bir kredi kullanımıyla 1 ikinci el araç alım satımı yapan bir marka olarak OTOMERKEZİ SÜRÜM GARANTİSİ (OSG) adını verdiğimiz bir kampanya hazırladık. Bu kapsamda, tüketiciye şu avantajları sunmayı planladık:

1. 20 bin, 40 bin ve 60 bin kilometre olarak üç farklı sürüm kategorisi uygulamasıyla 500 bin TL’ye kadar her marka-model için geçerlidir.

2. MTV ve Trafik Sigortası dışında; oluşan hasarlar, dönemsel servis bakımları, lastik değişimi, ağır bakım, periyodik bakım, klima gazının dolumu, ihtiyaç olduğu takdirde motor revizyonu Otomerkezi.net tarafından karşılanır.

3. Kilometre dolduğunda ise satın alınan fiyata, değeri arttıysa değer artışı kadar yüzde yüz geri alım garantilidir.

4. Otomobilin değerinin yüzde 25’i oranında 0 faizli kredi kullandırılır.

Tüm süreçlerini tüketici odaklı tasarlayan ve yürüten bir marka olarak, kullanıcını sadece otomobili kullanmaya konsantre olmasını, yatırımıyla ilgili kendini güvende hissetmesini istiyoruz.

Araç bedelinin yüzde 25’ine 0 faiz uygulaması geliyor!

Faiz oranlarının bir hayli yüksek olduğu bu dönemde, uygulamaya dahil olan tüketicilerin, satın alınan araç bedelinin yüzde 25’i oranında, yüzde 0 faizli kredi avantajını da bu modelle birlikte Otomerkezi.net bünyesinde kullanılabildiğine dikkat çeken Karakaş, “Kampanyamız kapsamında tüketiciler otomobilin değerinin yüzde 25’i oranında 0 faizli kredi kullanma şansına da erişiyor. Otomobilde oluşan hasarlar, dönemsel servis bakımları, lastik değişimi, ağır bakım, periyodik bakım, hepsini Otomerkezi.net karşılıyor. Klima gazının dolumunu ya da ihtiyaç olduğu takdirde motor revizyonuna kadar biz karşılıyoruz. Tüketici sadece otomobili kullanmaya konsantre oluyor, üstelik otomobilin mülkiyeti de tüketiciye ait olacak. Bu sayede uzun dönem kiralamadan farklı olarak, tüketici yatırımıyla kendini güvende hissedecek. 30 şubemizde geçerli olacak ve pilot uygulama olarak Maltepe Genel Merkezi’mizde başlattığımız satış modelimizde sırasıyla 20 bin kilometre için 25 bin TL, 40 bin kilometre için 30 bin TL, 60 bin kilometre için 40 bin TL ödeme gerçekleştirilecek. Bunun dışında başka ödeme söz konusu değil ve en önemlisi tüketici dilerse kilometreyi 6 ayda, dilerse 20 yılda tamamlayabilir, süre kısıtlaması yok” şeklinde detayları paylaştı.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu