İkinci nesil Mercedes CLA 1.33 motorla geldi

A-Serisi Sedan'ın gelişiyle başlı başına bir model kimliği kazanan Mercedes'in coupe-sedan modeli CLA, ikinci nesli ve yepyeni benzinli motoruyla Türkiye'de satışa çıktı.

Mercedes’in kompakt coupe-sedan modeli CLA ikinci nesliyle Türkiye’de satışa başlandı. İki motor seçeneğiyle satışa sunulan dört kapılı coupe model CLA’nın teknik özellikleri de açıklandı.

Türkiye’de mayıs ayı itibarıyla CLA 200 koduyla benzinli ve CLA 180 d koduyla dizel olmak üzere iki motor seçeneği bulunan CLA’nın fiyatları hayli yüksek. Benzinli versiyonu 301 bin 500 liraya satılırken, dizelin fiyatı 327 bin 700 TL’yi buluyor.

Küçük motor büyük güç

Renault ile birlikte geliştirildikten sonra Mercedes tarafından iki silindiri devredışı bırakma (ikinci ve üçüncü silindir) gibi teknolojiler ilave edilen ve Mercedes’in Kölleda fabrikasında üretilen 1332 cc’lik benzinli motor (M282 DE14 LA) 156 beygirlik 1.6 litre hacimli M270 DE16 LA kodlu motorun yerini alacak.

Hacmi küçük olmasına rağmen selefine göre daha yüksek güç sunan motorun gücü 163 beygir, torku ise 250 Nm. 4 silindirli küçük motorun 109 ve 136 beygirlik seçenekleri de var ancak bunlar Türkiye’de satılmıyor.

Renault’nun 1.5 dCi K9K temelli dizel motorunu OM608 koduyla otomobillerinde kullanan Mercedes, bu tercihini yeni nesil CLA’da da sürdürüyor. Beşinci nesil Clio’da da görev yapan, geliştirilmiş ve gücü 116 beygire çıkarılmış motor, 260 Nm tork sunuyor.

Genç işi Mercedes

İlk neslinde A Serisi’nin sedan türevi olarak piyasaya çıkan ve 750 binin üzerinde satış adedine ulaşan CLA, ikinci neslinde her ne kadar yine A Serisi ile ortak platformu paylaşsa da pazarlama stratejisi olarak başlı başına bir model olarak konumlandırıldı. A Serisi Sedan ise ayrı bir model olarak sunuluyor. CLA, 4 kapılı coupe-sedan versiyonunun yanı sıra coupe-station wagon formunda Shooting Brake kasa tipi ile de sunuluyor, fakat bu kasa tipi Türkiye’ye gelmiyor.

Mercedes CLA ilk neslinde en çok Çin, ABD ve Almanya’da satıldı. Genç kitlenin tercih ettiği bir Mercedes modeli olan CLA sahiplerinin Çin’deki yaş ortalaması 34 olarak açıklandı.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu