İş birliği büyüyor: Stellantis Toyota için büyük boy van üretecek

PSA ile başlayan ve Stellantis çatısı altında devam eden Toyota-Stellantis iş birliği, yeni anlaşmayla büyük boy hafif ticari üretimini de içine aldı. Stellantis, 2024'ten itibaren Toyota'ya; Peugeot Boxer, Citroen Jumper, Opel Movano ve Fiat Ducato ile birlikte büyük boy van sınıfı araçlar üretecek.

Toyota, Stellantis ile birlikte yeni bir anlaşmaya imza attığını duyurdu. Bu anlaşmaya göre Toyota ve Stellantis iş birliği içerisinde Avrupa pazarı için büyük boyutlu ticari van üretilecek. Bu başarılı iş birliğini genişleten Toyota; pick-up modeli Hilux, hafif ticari modelleri Proace ve Proace City’den oluşan ticari araç ürün gamına yeni modeli de ekleyerek, Avrupa’daki büyüme hedefine önemli katkılar sağlayacak.

Toyota ve Stellantis arasındaki mevcut iş birliğinin genişletilmesi kapsamında ticari araçlara sıfır emisyon teknolojisi de tedarik edilecek. Bu anlaşmayla Toyota’nın tüm hafif ticari ürün gamı tamamlanmış olacak. Stellantis ile üretilen kompakt ve orta boyuttaki ticari araçlara büyük boyutlu ticari araçlar da katılarak, üç farklı gövde tipi yapılmış olacak.

Yapılan planlamalara göre 2024 yılının ortalarında Toyota markası adı altında yeni büyük ticari van satışa sunulacak ve Toyota Avrupa’nın bu segmentteki ilk adımı olacak. Bu yeni Toyota modeli, Stellantis’in Polonya – Gliwice ve İtalya – Atessa tesislerinde üretilecek.

İş birliği 2012 yılında başladı

Toyota Avrupa ve Stellantis iş birliği 2012 yılında, orta ölçekli ticari araçların Stellantis Fransa fabrikasında üretilmesiyle başlamıştı. 2019 yılında ise ürün gamına İspanya’da üretilen kompakt ticari araçlar katıldı. Şimdi ise genişletilen anlaşmayla birlikte Avrupa’da tüm segmentlerde ticari araç modeli sunulacak. İş birliği her iki şirkete de, geliştirme ve üretim aşamalarında maliyet avantajı sağlayacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu