İşte 2022 Range Rover ve Türkiye fiyatları!

Lüks SUV sınıfının önemli modellerinden Range Rover, standart (SWB) ve uzun (LWB) şasi seçenekleriyle resmen tanıtıldı. Prizden şarj edilebilir hibrit (PHEV) ve yeni motor seçeneklerinin sunulduğu 2022 Range Rover yeni bir platformun üzerine inşa edildi.

Geçtiğimiz günlerde görüntüleri sızan beşinci nesil Range Rover (L460) 26 Ekim’de resmen tanıtıldı. Detaylı görüntülerin paylaşıldığı lansmanda aracın teknik ayrıntıları da ortaya çıktı.

Otomotiv sektöründe ortak bir gelenek haline gelen 7 yılda bir model değişimine rağmen İngiliz Land Rover bu değişimi 10 yılda bir yapıyor. Önceki nesli de 10 yıl boyunca satışta kalan Range Rover, nihayet baştan sona değişti. Önde selefine göre önemli bir fark görünmese de arka cephede ve iç mekanda gözle görülür bir fark var.

Peki, bu farklar dünyanın en ünlü lüks SUV’unu rekabette öne geçirmeye yetecek mi? Range Rover’in geçirdiği değişimi anlamak için dış tasarıma bir göz atarak başlayabiliriz.

Ön cephede klasik Range Rover kimliği mevcut modele benzer şekilde devam etse de LED teknolojisinin sağladığı modern tasarım anlayışı bu otomobilin yüzüne de yansıyor. Yeni farlar, dikey olarak daha dar bir panjur ve ortası kuşaklı, dikdörtgen alt hava girişli tampon, yeni nesli küçük farklarla selefinden ayırıyor. Yanda ise en önemli değişiklik, Evoque ve Velar’da, aynı zamanda grubun diğer üyesi Jaguar’ın elektrikli SUV’u I-Pace ve spor modeli F-Type’da da kullandığı gizli kapı kolları.

Beşinci nesil Range Rover tasarımında en radikal değişiklik arkada göze çarpıyor. Bu değişimin baş aktörü ise yanmadığında “stop lambası olmayan araba” izlenimi veren gizli dikey LED stoplar. Range Rover yazısının bulunduğu siyah çıtanın iki yandan birer masa ayağı gibi aşağı doğru inen uzantısı, yandığında lambaya dönüşüyor. Daha önce sızan fotoğrafları gören pek çok otomobilsever arka tasarım hakkında hiç de iyi yorumlar yapmadı. Görkemli Range Rover algısına pek de uymayan bir arka tasarım olduğu da bir gerçek. Ancak zamanla göz aşinalığı, bu sofistike tasarımın kabulünü sağlayacaktır diye düşünüyorum.

İç mekanda direksiyondan orta konsola kadar her şeyin değiştiği görülüyor. Daha geniş bir multimedya ekran, arkada kol dayama setine yerleştirilen tablet ekran, Meridian ses sistemi, arka konsolda katlanır büyük masa gibi öne çıkan özellikler, yeni nesil Range Rover’ın lüks algısını bir adım daha ileri taşıyor.

Land Rover’in yeni esnek modüler platformu MLA-Flex üzerine inşa edilen aracın boyutlarında değişiklikler var. Mesela tekerlekler 23 inç’e kadar çıkıyor. Standart şaside (SWB) 5000 mm olan uzunluk 5052 mm’ye uzadı. Ama aks mesafesindeki artış daha fazla (75 mm). Uzun şasi (LWB) ise daha önce olduğu gibi bu uzunluğa 200 mm ilave boyut getiriyor. Hem standart (SWB) hem de uzun şasi (LWB) gövde tasarımları beş koltuklu olarak sunulurken, yeni Range Rover LWB modelinde  yedi yetişkine kadar yolculuk imkanı sunan üçüncü sıra koltuklar da seçilebiliyor.

Markanın Amiral gemisi Range Rover, konvansiyonel içten yanmalı (ICE) motorların yanı sıra, prizden şarj edilebilir hibrit (PHEV) ve %100 elektrikli (BEV) motorlarla da sunulacak. Fakat saf elektrikli versiyon henüz hazır değil, 2024 yılında piyasaya çıkacak.

İçten yanmalı motorlarda 6 ve 8 silindirli seçenekler mevcut. Önceki nesilden aşina olduğumuz P400 hafif hibrit (MHEV) turboşarjlı, sıralı 6 silindirli 3.0 benzinli motor, yeni nesil Range Rover’a da güç vermeyi sürdürüyor. Motorun gücünde de bir değişiklik yok; 360 ve 400 PS olarak devam ediyor. Aynı şekilde 249, 300, 350 PS güce sahip hafif hibrit destekli 3 litrelik dizel motorlarda önceki nesilden yenisine intikal ediyor. 3.0 TDV6 ve 4.4 SDV8 dizel motorlara ise yeni nesilde yer verilmiyor.

Motorlar’da iki önemli yenilik var. Biri BMW’den alınma 4.4 V8 çift turbo benzinli motor, diğeri yeni, şarj edilebilir (PHEV) benzinli ünite. Land Rover yetkilileri BMW’den tedarik edildiğine dair hiç bahsetmese de Alman üreticinin X7 M50i’de kullandığı 530 PS güce ve 750 Nm torka sahip V8 motor, artık Range Rover’e de güç verecek.

PHEV seçeneklerde ise sıralı 6 silindirli 3.0 benzinli Ingenium motora 38,2 kWh’lik bir batarya ve 105 kW’lık elektrik motoru entegre edilerek oluşturulmuş iki farklı versiyon söz konusu. P440e, saf elektrikle 80 km yol alabilirken, daha gelişmiş olan P510e versiyonu 100 km’ye kadar yakıt kullanmadan sadece elektrikli motorla gidebiliyor. Yalnız burada bir ayrıntıyı atlamayalım; benzinli ve dizel modellere İngiltere’de bugünden sipariş verilebilirken PHEV modeller için 2023’ün ilk ayları beklenecek.

Land Rover bazı modelleri 4×2 olarak satıyor olsa da amiral gemisi Range Rover’da gelenek değişmiyor ve tamamı 4×4 olarak sunulmaya devam ediyor. Ancak hava sıcaklığının donma noktasına yaklaştığı ve arazi şartlarının zorlaştığı durumlar dışında 35 ile 160 km/s hız aralığında ön tekerleklerdeki kavrama devre dışı oluyor.

Çekiş sistemi, Terrain Response kontrolörü aracılığıyla farklı koşullara uyacak şekilde yapılandırılabiliyor. Standart olarak sunulan, direksiyona bağlı arka tekerlek yönlerdirmesi ise Range Rover’a hem arazide hem de şehirde daha başarılı bir manevra kabiliyeti kazandırıyor.

’92’den beri bir Range Rover özelliği olan havalı süspansiyon devam ediyor ve adaptif amortisörlerle eşleştiriliyor. Ancak bu sefer, daha önce rakip SUV’lardan aşina olduğumuz bir sistem olan 48v elektronik devrilme kontrolü de bu süspansiyona eşlik ediyor. Süspansiyon, önünüzdeki yolu “okumak” ve şasi donanımını virajlara hazırlamak için navigasyon verilerini kullanıyor.

SE, HSE, Autobiography ve First Edition’dan oluşan dört donanım paketine sahip Range Rover’ı İngilizler 94.400 sterlinden (1.232.000 TL) başlayan fiyatlarla sipariş edebiliyorlar.

Yeni Range Rover Türkiye’ye ise hem kısa hem de uzun şaside sadece 350 beygirlik 3.0 dizel motorla geliyor. HSE, Autobiography ve First Edition paketleriyle ithal edilen ve ön siparişe açılan otomobilin fiyatı 5.468.425 TL’den başlayarak 6.172.875 liraya kadar çıkıyor. Teslimatlar 2022 yılının Ocak ayında başlayacak.

FOTO GALERİ

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu