İyi ki doğdun efsane quattro

Otomotivde bir dönemi kapatıp, başka bir dönemi açan efsanevi Audi quattro 40 yaşında.

Bundan 40 yıl önce, 1980 yılının Mart ayında düzenlenen Cenevre Otomobil Fuarı’nda ilk kez tanıtılan dört tekerden çekiş sistemli bir coupe otomobil, otomotiv dünyasında artık hiçbir şeyin eskisi gibi olmayacağını iddia ediyordu. İşte o otomobil bir efsanenin başlangıcıydı kendisi Audi quattro’nun ilk basamağıydı.

1980 yılının Mart ayında düzenlenen Cenevre Otomobil Fuarı

Cenevre Otomobil Fuarı’nda tanıtılan Audi quattro, o zamana kadar sadece kamyonlarda ve off-road araçlarda kullanılan dört tekerden çekiş sisteminin, ilk kez bir binek otomobile uyarlanmış halini taşıyordu.

Peki bu sistemi binek otomobile uyarlama fikri kimden çıktı ve ne zaman ortaya çıktı?

Dört tekerden çekiş sistemine ait bir binek otomobil üretme fikri,  1976-1977 yılları arasında Audi’nin Alman Ordusu için geliştirdiği aracın testlerini yapan Audi mühendisleri tarafından ortaya atıldı. Bu testlerde aracın buz üzerinde gösterdiği mükemmel yol tutuşu ve sürüş karakteri, dört tekerden çekiş sistemini seri üretilen Audi 80’e uyarlanması, quattro efsanesini doğurdu.

Sonrasında yapılan testlerin her biri şaşkınlık uyandırıcı şekilde mükemmeldi. 1979 yılının sonbaharında ortaya 200 HP güç üreten 2.2 litrelik 5 silindirli turbo motoru ile dikkatleri üzerine çeken Audi Coupe çıktı.

1981-Avusturya Janner Rallisi

Audi quattro, motorsporlarında ilk yarışına 1981 yılında Avusturya’daki Janner Rallisi’nde çıktı. Dört tekerden çekiş sistemi ralli dünyasında bir devrim yarattı ve otomotivde bir dönemi kapatıp, başka bir dönemi açtı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu