Jaguar Land Rover şekil değiştiren koltuk geliştiriyor

Jaguar Land Rover çok uzun süre oturarak oluşan sağlık risklerini ortadan kaldırmak için vücut hareketlerini taklit eden koltuk geliştiriyor.

Koltukta kullanılan bir dizi aktüatör sayesinde mikro ayarlamalarla her sürücüye özel ayalanabilir ve kullanılabilir hal getiriliyor. Jaguar Land Rover’in Gövde İçi Araştırma Bölümü tarafından denenen sistem geliştirilmeye devam ediyor.

İngiliz otomobil üreticisi tarafından yapılan araştırmalar, dünya çapında 1.4 milyar insanın bacaklarda, kalçalarda ve kalça kaslarında sorun oluştuğunu ve giderek hareketsiz yaşama yöneldiğini iddia ediyor. Jaguar Land Rover’ın koltuk teknolojisi İngiltere sürücülerinin her hafta yaklaşık 146 mil yol kat ettiği uzun yolculuklarda uzun süre oturmanın sağlık risklerini azaltmaya yardımcı olabileceğini düşünüyor.

Jaguar Land Rover sağlık görevlisi Dr. Steve Iley,  “Müşterilerimizin ve çalışanlarımızın refahı tüm teknolojik araştırma projelerimizin kalbinde yer almaktadır. Mühendislik uzmanlığımızı, dünyanın dört bir yanındaki insanları etkileyen bir sorunun üstesinden gelmek için otomotiv endüstrisinde daha önce görülmemiş yenilikçi teknolojileri kullanarak geleceğin koltuğunu geliştirmek için kullanıyoruz.” Şeklinde açıklama yaptı.

Bu araştırma, Jaguar Land Rover’ın teknolojik yeniliklerle müşterilerinin refahını artırma çabasının bir parçası olduğunu belirten firma,  ultraviyole ışık teknolojisinin soğuk algınlığı ve grip yayılmasını nasıl durdurabileceği üzerinde çalıştıklarını da açıkladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu