Japon-Türk ortaklığı yılda 10 milyon lastik üretecek

AKO Grup ve Japon Sumitomo Rubber Industries ortaklığı yaptığı yeni yatırımla Türkiye'de yılda 10 milyon lastik üretmeyi hedefliyor.

Sumitomo Rubber AKO 2013 Yılında AKO Grup ve Japon Sumitomo Rubber Industries ortaklığı ile kuruldu. Falken ve Dunlop marka lastikleri Çankırı’da üreten firmanın Türkiye CEO’su Masatsugu Nishino, yatırımların 2020 yılı sonunda tamamlandığında Türkiye’de yılda 10 milyon lastik kapasitesine ulaşacakların açıkladı.

Masatsugu Nishino, “500 milyon dolar ortak yatırımla kurulan bu fabrika, Türkiye ve Avrupa pazarları için üretim üssü kimliği taşıyor” dedi. CEO Nishinı açıklamasında, “Bu fabrika bir yandan çalışıyor, bir yandan da yeni faz inşaatlarıyla büyümeye devam ediyor. 2020 yılı başında 8’inci üretim hattının devreye alınmasını hedefliyoruz. Çalışan sayısı 2020’da 2 bine, günlük üretilen lastik sayısı da 30 bin adete çıkacak. Öngördüğümüz yatırım planından bir milim bile sapmadan yolumuza devam ediyoruz” açıklamasını yaptı.

Türkiye’de yapılan yatırımda hedeflere, yerli ortak AKO Grubun katkıları ile planlanandan önce ulaşıldığını ve bu ortaklıktan büyük bir sinerji doğduğunu dile getiren Masatsugu Nishino açıklamasına  “Çankırı fabrikamızda yüzde 80 ihracat oranı ile çalışsak da yerli ortağımız AKO ile Türkiye pazarında hızlı bir büyüme yakaladık. Bu ortaklığın güçlenerek sürmesi bizi daha da güçlü kılacaktır” cümlelerini ekledi.

Almanya’nın en önde gelen ve güvenilir otomotiv dergilerinden AUTO BILD tarafından yapılan lastik testinde verimlilik ve diğer çeşitli performans özellikleri değerlendirmesinde ikinci sırayı Çankırı’da üretilen Falken ZE 310 lastik modeli aldı. Falken lastikleri sıkı değerlendirme standartları ile bilinen Avrupa pazarında olumlu değerlendirmeler almaya devam ediyor.

CEO Nishino açıklamasında Türkiye’deki pazarlama faaliyetlerine de değinirken; “Yatırım takvimimize paralel Türkiye pazarında da güçlü büyümemizi sürdürüyoruz. Bunda Türkiye lastik sektörünün büyük oyuncularından AKO Grup ile ortaklık yapmamızın büyük payı var. Bu ortaklıktan doğan sinerjiyle Türkiye pazarında da büyümeyi sürdüreceğiz” dedi. Türkiye’de Falken ve Dunlop markalarıyla açmış oldukları bayi sayısının 150’ye yaklaştığını, bunun 2020 yılı sonunda 200’ü geçmesini öngördüklerini sözlerine ekledi. Türkiye’deki lastik satışlarının sadece bayilerden ibaret olmadığını da hatırlatan CEO Nishino, Türkiye’de yapılan üretimin OEM pazarında da güçlü bir oyuncu olmalarına katkı sağladığını dile getirdi. CEO Nishino, “Türkiye’de ürettiğimiz Falken ve Dunlop lastiklerimizle Türkiye ve Avrupa’daki otomotiv devlerine orijinal ekipman tedariğini başlattık. Önümüzdeki yıllarda şirketimizin lastiği, orijinal ekipman olarak çok daha fazla görülecek” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu