Kawasaki binilebilir robotik dağ keçisi geliştirdi

Japon motosiklet ve teknoloji şirketi Kawasaki, insanların binebileceği bir robotik dağ keçisi konseptini tanıttı. BEX adı verilen robot, yetişkin bir insanı taşıyabiliyor.

Kawasaki, Japonya’da düzenlenen iREX robot fuarında robotik bir dağ keçisini tanıttı. YouTube’da yayınlanan bir videoda da görebileceğiniz gibi, bu robot, yetişkin bir insanın binebileceği kadar büyük.

Henüz konsept aşamasında olan robotik keçi, Kawasaki’nin 2015’ten beri Kaleido adlı “Sağlam İnsansı Platform” üzerinde çalışan mühendis ekibi tarafından geliştirildi.

Robot geliştirme biriminden sorumlu Masayuki Soube, Kawasaki tarafından yayınlanan bir röportajda, ” İnsansı robotlar ve tekerlekli robotlar arasında bir fırsat olup olmadığını merak ettik. Bu yüzden dört ayaklı yürüyen bir robot olan Bex’i geliştirmeye başladık. İnsansı robotların geliştirilmesinde geliştirilen yürüme teknolojisinin kesinlikle dörtlü yürüyen robotlara uygulanabileceğine inanıyoruz” açıklamasında bulundu.

Bex, şimdilik 100 kg’a kadar her türlü yükü taşıyabiliyor ve gövdesi, taşınan şeye daha uyum sağlayacak biçimde şekillendirilebiliyor. Ayrıca endüstriyel çiftliklerde tesis denetimlerine yardımcı olabilecek kameralar takılabiliyor ve yürüdüğü için hayvanlarla uyum sağlayabiliyor.

Hyundai tarafından satın alınan Boston Dynamics, BigDog’u geliştirdiği için Kawasaki bu sonuçları elde eden ilk robot şirketi değil. BigDog adlı robot köpeğin bazı etkileyici marifetleri var ama dört tekerleği olan Bex’in daha kullanışlı hale gelmesi durumunda faydalı bir robota dönüşmesi uzak görünmüyor.

Dört ayaklı robotlar üzerinde çalışmak, Kawasaki’nin iki ayaklılardan vazgeçtiği anlamına gelmiyor. Aynı gösteride şirket, tekerlekli sandalyeyi iten, yaşlılarla konuşan ve sahnede dans eden en son insansı robotunu da sergiledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu