KIA elektrikli araçlarla büyümeyi hedefliyor

2020 yılının ilk çeyreğinde elektrikli ve hibrit model satışlarında yaklaşık yüzde 20’lik pay elde ederek Avrupa'da satış rekoru kıran Güney Koreli otomobil üreticisi KIA, Plan S stratejisi kapsamında elektrikli araç geleceğine hazırlanarak, Avrupa’da büyümeyi hedefliyor.

2020 yılının başında Plan S stratejisi kapsamında elektrikli araç geleceğine hazırlandığını açıklayan Güney Koreli otomobil üreticisi KIA, Avrupa’daki büyümesini de aynı stratejiyle gerçekleştirmeyi hedefliyor. Global çapta 2025 yılına kadar 11 elektrikli araç geliştirecek olan KIA, 2021 yılında Avrupa pazarına uzun sürüş menzilli, kompakt SUV tasarıma sahip ve hızlı şarj özellikleriyle donatılmış yeni bir elektrikli model sunacak. KIA ayrıca, Avrupa’da satışa sunulacak her yeni KIA modelinin bir elektrikli versiyonunu da geliştirecek.

2020 yılının ilk çeyreğinde elektrikli ve hibrit model satışlarında yaklaşık yüzde 20’lik pay elde ederek Avrupa’da satış rekoru kıran Güney Koreli otomobil üreticisi KIA, elektrikliye geçiş süreciyle ilgili gelecek planlarını açıkladı.

Bu yılın başında, elektrikliye geçiş süreci ve çeşitli ulaşım hizmetlerinin yanı sıra bağlanabilirlik ve otonom sürüş gibi konuları kapsayan yeni bir orta ve uzun vadeli Plan S stratejisini açıklayan KIA, bu kapsamda geleceğin ulaşım modellerinde liderliği hedefliyor. Marka, Plan S stratejisiyle geleneksel araçların üretimi kapsamında çalışan bir iş modelinden elektrikli araçları popüler hale getirmeye odaklanan bir iş modeline geçmeye hazırlanıyor.

2020’nin ilk çeyreğinde, Avrupa’daki yeni elektrikli araç satışları 2019 yılının ilk çeyreğine göre yüzde 75 artarak 6.811 adede yükseldi. Buna bağlı olarak 2019’un ilk çeyreğinde yüzde 2.9 olan KIA’nın sıfır emisyonlu araç satışlarının toplam Avrupa satışları içindeki payı ise 2020’nin ilk çeyreğinde yüzde 6.0’ya yükseldi.

2025 yılına kadar KIA’dan 11 elektrikli araç

Liderlik hedefinde ilerleyen KIA, globalde 2025 yılına kadar binek araç, SUV ve MPV  de dahil olmak üzere farklı araç segmentleriyle 11 elektrikli model sunacak. Güney Koreli marka, yeni nesil elektrikli araçların ilkini 2021 yılında Avrupa’da tanıtacağını belirtti. Tanıtılan elektrikli araç, en güncel güç-aktarma organlarını ve teknolojilerini barındıracak şekilde özel olarak tasarlanmış benzersiz bir platform üzerine inşa edilecek. Ayrıca bu elektrikli araç sadece binek otomobil ve SUV araçları harmanlayan bir kompakt SUV tasarımı sunmakla kalmayıp, aynı zamanda geleceğe yönelik yenilikçi bir kullanıcı deneyimi de sunacak. Araç, 500 km’nin üzerinde elektrikli sürüş menzili ile 20 dakikalık hızlı şarj özelliğine sahip olacak.

KIA, 2021 yılında Avrupa’ya özel olarak geliştirilen yeni sıfır emisyonlu aracını pazara sunmasının ardından globalde de elektrikli araçlarını sunmaya devam edecek. Markanın Avrupa satışlarında gelişmiş güç aktarma teknolojisi daha büyük bir oran oluşturduğundan Avrupa’da satışa sunulan her yeni modelin yarı hibrit, tam hibrit, şarj edilebilir hibrit (Plug-in Hybrid) veya elektrikli olmak üzere en az bir elektrikli versiyona sahip olacak.

KIA, 2021 yılında tanıtacağı ilk elektrikli araç lansmanından sonra, 2022 yılından itibaren, kendi elektrikli araç tasarımına sahip, günlük hayatı kolaylaştıran ve farklı bir kullanıcı deneyimi sunan yeni sıfır emisyonlu araçlar tanıtacak. Ayrıca marka, yeni elektrikli araçlarının büyük bölümünü çeşitli araç segmentlerindeki müşterilerin gereksinimlerine ve bütçelerine uygun şarj özellikleriyle donatacak.

KIA, tanıtılan elektrikli araçlarında 400V veya 800V şarj kapasitesi,  ve model bazında farklı kullanıcı gereksinimlerine uygun hızlı veya kolay şarj olanakları sunacak. Plan S ile geleceğe yönelik temellerini atan Güney Koreli marka, 2026 yılına kadar yılda 500 bin adet elektrikli araç satışına ulaşmayı ve bu süre içerisinde Avrupa’da tamamen elektrikli araç satışlarını yüzde 20’nin üzerine çıkmasını hedefliyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu