Kilometre düşürme sahtekarlığı ABD’de çok yaygın

Türkiye'de çok sık başvurulan ve başka ülkelerde olmadığı sanılan kilometre düşürme hilesinin ABD'de yaygın olduğu ortaya çıktı.

Araçların kilometresini düşürerek ikinci elde daha yüksek fiyatlara satma sahtekarlığı sanıldığı gibi sadece ülkemizde değil dünyanın en gelişmiş ekonomisi olan Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD)’de de çok yaygın. ABD ve Kanada’da tüketiciler için ikinci el araç raporları sunan CarFax, ABD’de kilometresiyle oynanmış 1 milyon 600 bin araç bulunduğunu açıkladı.

Konu hakkında bir açıklama yapan CarFax yöneticisi Chris Basso, tüketicilerin genellikle daha az kilometreye sahip araçları tercih ettiğini, kilometresi düşük araçlara daha fazla para ödemeye istekli olduklarını, bunu bilen sahtekarların araç kilometrelerini düşürerek milyonlarca dolar haksız kazanç sağladıklarını belirtti.

Kilometre sayacındaki rakamları düşürme işlemi, aracın beynine bağlanan ucuz bir cihaz yardımı ile oldukça basit. Bu işlemi bilen bir kişi 30 saniyeden kısa sürede sayaçta yazan kilometreyi istediği seviyeye düşürebiliyor.  Chris Basso ve bir teknisyen, bunun ne kadar kolay olduğunu uygulamalı olarak gösterdi. Teknisyen, 230.323 mil (370.669 km) yazan 2006 Chevrolet Silverado’nun göstergesini kısa süre içinde 130.483 mil (209.992 km)’ye düşürdü. Basso, bu hile ile 3.700 dolar değerindeki aracın 8.000 dolara satılabileceğini söyledi.

CarFax’ın ABD’de yaptığı araştırmalarda; Texas’ta 174 bin 227, Florida’da 63 bin 290, Georgia’da 60 bin 368, Illinois’te 60 bin 228 ve Virginia’da 51 bin 154 kilometresi düşürülmüş araç tespit edildi. Arizona, Colorado ve Michigan’da ise her birinde 30 binden fazla şüpheli aracın bulunduğu bildirildi.

CarFax, ABD ve Kanada’da tüketicilere internet sitesine şasi numarası ve mail adresi girerek ücretsiz orjinal kilometre sorgulama imkanı sunuyor. Araç hakkında daha fazla bilgi almak isteyenlerin küçük bir ücret ödemeleri gerekiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu