Koreli marka için bir ilk: Avrupa’da Yılın Otomobili KIA EV6

Güney Koreli otomotiv üreticisi KIA, tarihinde ilk defa Avrupa'da Yılın Otomobili ödülünü aldı. Saf elektrikli yeni model KIA EV6, 7 finalistin yer aldığı yarışmada, Avrupa'nın çeşitli ülkelerinden otomobil gazetecilerinin oluşturduğu jüriden 279 puan toplayarak 2022 yılının otomobili seçildi.

Car Of The Year (COTY) organizasyonu 28 Şubat’ta 2022 Avrupa’da Yılın Otomobili ödülünün sonuçlarını açıkladı. Kia’nın tamamen elektrikli yeni modeli EV6, Avrupa’da Yılın Otomobili ödülünün sahibi oldu. Avrupa’nın farklı ülkelerinden katılan ve tamamı otomobil gazetecilerinden oluşan juri üyelerinden 279 puan toplayan KIA EV6, finale kalan 7 modelin altısını geride bırakarak zirveye oturdu.

Yine saf elektrikli kuzeni Hyundai Ioniq 5 ve rakibi Renault Megane E-TECH ile kıyasıya mücadele eden KIA EV6, topladığı puanlarla Güney Koreli üreticiye tarihinde ilk kez Avrupa’da Yılın Otomobili ödülünü de kazandırmış oldu.

7 finalisten Peugeot 308 dışındaki 6 finalistin saf elektrikli otomobillerden oluştuğu yarışmada KIA EV6, şimdiye kadar COTY ödülünü kazanan üçüncü tamamen elektrikli araç oldu. Nissan Leaf, 2011 yılında ilk kez Yılın Otomobili seçilen %100 elektrikli model olmuş, 2019’da ise ödülü Jaguar’ın elektrikli modeli I-Pace almıştı.

KIA EV6’nın 279 puanla birinciliği kazandığı finalde, Renault Megane E-TECH 265 puanla ikinci, Hyundai Ioniq 5 ise 261 puanla üçüncü oldu.

7 finalistin sıralaması şu şekilde:

Kia Europe başkanı Jason Jeong, ödül töreninde yaptığı konuşmada, “Bu prestijli ödülü kazanan ilk Kia olan EV6 ile 2022 Avrupa Yılın Otomobili ödülünü kazanmak büyük bir onur. EV6, gelişen elektrikli serimizde neler yapabileceğimizin heyecan verici bir işareti” dedi.

COTY, Rusya jurisinin oylarını askıya aldı

Avrupa’da Yılın Otomobili organizasyonu, otomobil üreticilerinden bağımsız olarak, dokuz ülkeden, dokuz otomotiv yayınının oluşturduğu bir yapı. Ancak juri, Türkiye’nin de içinde bulunduğu 23 ülkeden 61 otomobil gazetecisinden oluşuyor. Organizasyon, bu yıl Rus üyelerinden gelen oyları saymayacağını açıkladı.

Yapılan açıklamada, “Bu, Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik saldırısına bir tepkidir. Askıya alma kararı, kişisel veya juri üyelerimize karşı alınmış bir tavır değildir. Rus Jüri üyeleri jüriden hariç tutulmaz. Ancak çatışma durumunda bir değişiklik olana kadar oy kullanma hakları askıya alındı. Hepimiz korkunç savaşın çok yakında sona ermesini umuyoruz” denildi. Organizasyon, Rus üyelerin oy kullanma hakkının askıya alınması kararına rağmen, yarışma sonuçlarının etkilenmediğini kaydetti.

Yılın Otomobili ödülleri, Rover 2000’in kazandığı 1964’ten beri devam ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu