Kredi alamayan tüketici otomobil almayı erteledi

ÖTV beklentisiyle birlikte tüketicinin taşıt kredisine erişimde yaşadığı sıkıntı, Ağustos ayında otomobil satışlarını geriletti. Geçtiğimiz yılın Ağustos ayına göre yüzde 21,3 oranında azalan satışlar, bu yıl Ocak ayından sonraki en düşük adet olarak da dikkat çekiyor.

Otomobil satışları Ağustos ayında önemli düşüş yaşadı. Geçtiğimiz yılın aynı ayına göre yüzde 21,3 oranında kayıp yaşayan Ağustos ayı otomobil satışları, bu yılın Ocak ayından sonra en düşük satış adedini gördü.

ÖTV’de düzenleme beklentisine taşıt kredisindeki erişim zorluğu da eklenince otomobil almayı düşünen tüketiciler bu taleplerini ertelediler.

Geçtiğimiz yıl Ağustos’ta 44.756 otomobil satışı gerçekleşirken, bu yılın Ağustos ayında 35.230 adet otomobil satıldı. Otomobil pazarı, 10 yıllık Ağustos ayı ortalama satışlara göre de yüzde 21,1 azalış gösterdi.

Hafif ticaride kayıp daha az

Otomobil satışlarındaki yüksek düşüşe oranla hafif ticari araç satışlarındaki kayıp daha az oldu. 13.106 adet satış gerçekleşen Ağustos ayında hafif ticari araç pazarı bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 4,3 küçüldü. Yine 10 yıllık Ağustos ayı ortalamasına göre bu Ağustos’ta azalma yüzde 9,2 oldu.

Toplam pazarda yüzde 17,3 azalma

2022 yılı Ağustos ayı otomobil ve hafif ticari araç pazarında toplam satış 48.336 adet oldu. Otomobil ve hafif ticari araç pazarı 2022 Ağustos ayında yüzde 17,3, otomobil pazarı yüzde 21,3, hafif ticari araç pazarı ise yüzde 4,3 oranında azaldı.

Galericiler alamayınca otomobil satışları düştü

Ağustos ayında otomobil satışlarındaki düşüşün bir başka nedeniyse son iki yıldır sıfır km otomobil pazarının kaderini belirleyen galeri ve al-satçıların alınan tedbirler sonucu sıfır km araç almayı durdurması oldu. Sıfır km araçlara getirilen 6 ay+6.000 km satılmazlık şartı, galeri ve al-satçıların önünü kesti. Tüketici, yetkili bayilerde araç bulunmadığını düşünerek otomobil bayilerine yönelmeyince satışlarda gerileme oldu.

8 aylık kayıp yüzde 8,5

Türkiye otomobil ve hafif ticari araç toplam pazarı, 2022 yılı Ocak-Ağustos döneminde bir önceki yılın aynı dönemine göre %8,5 oranında azalarak 458.446 adet olarak gerçekleşti.

Otomobil satışları, 2022 yılı Ocak-Ağustos döneminde geçen yıla göre %9,4 oranında azalarak 354.543 adet, hafif ticari araç pazarı %5,2 azalarak 103.903 adet oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu