Lastik hamurunda kadın eli

Türkiye lastik sektörünün yerli sermayeli lider kuruluşu PETLAS, kadın istihdamına katkısı ile de dikkat çekiyor. PETLAS, eşitlikçi istihdam politikaları doğrultusunda Ar-Ge, Üretim, İhracat ve Satış Teşkilatı gibi, sektörde genelde erkeklerin ağırlıklı olduğu fonksiyonlarda kadın yönetici, mühendis ve profesyonellere yer vermesiyle endüstride ayrışıyor.

Bölgeler Satış Yönetimi, 21 Yıllık Deneyimli Kadın Yöneticiye Emanet

Yurt çapında 1.000’den fazla noktada satışa sunulan PETLAS satış organizasyonunda Bölgeler Satış Müdürü olarak görev yapan Hatice Güneş, 21 yıldır lastik sektörünün içinde. Sektörde tüm Türkiye’de kendisinden daha deneyimli üst düzey bir başka kadın yönetici olmamasıyla dikkatleri üzerinde toplayan Hatice Güneş, PETLAS’ın tüm Türkiye’den sorumlu Bölgeler Satış Müdürü pozisyonunda görev yapıyor.

Ar-Ge Merkezi’nde Kadın Yönetici

Türkiye’nin ilk Traktör Radyal lastiği, ilk Run-Flat lastiği, İlk Tam Çelik İş Makinası lastiği, Askeri Jet ve Araç lastikleri, Tam Çelik Otobüs/Kamyon lastikleri gibi ilklerle ülkemizin dışa bağımlılığını kıran PETLAS, 80 farklı desen ve 2500 farklı ebatta üstün nitelikli lastikleri, yerli sermaye, yerli teknoloji, yerli Ar-Ge ve mühendislik, yerli iş gücü ile üretiyor. PETLAS’ın rakip markaların çok üzerinde tasarım, laboratuvar ve analiz kabiliyetleri, iç ve dış mekan test imkanları ile dikkat çeken Ar-Ge laboratuvarını bir kadın, Duygu Hadımlıoğlu yönetiyor.

Ar-Ge’nin yanı sıra, üretim geliştirme, tasarım ve hammadde ekiplerinde de kadın mühendis ve profesyoneller görev yapıyor. Bu çalışanlar arasında Ar-Ge Laboratuvar Mühendisi Sabiha İrem Çaylak, Hammadde Geliştirme Mühendisi Bahar Uluçay, Binek ve Hafif Ticari Araçlar Üretim Mühendisi Dilara Sarıer de yer alıyor.

Türkiye’nin tek Kamyon – Otobüs Lastik Geliştirme Mühendisi

Tasarım ve Ar-Ge’nin ürüne dönüştüğü yer olan Tam Çelik Otobüs Kamyon Lastiği Ürün Konstrüksiyon Geliştirme Şefliğinde ise, bir başka mühendis Meliha OK dev kamyon ve iş makinesi lastiklerinin üretim hattında görev alıyor. Yeni ürün geliştirme, iyileştirme, saha performans takibi ve teknik dokümantasyon görevlerini yürüten Meliha Ok, Kamyon-Otobüs lastikleri üzerine Geliştirme Mühendisi olarak çalışan, Türkiye’de tek, Dünya’da birkaç kadından biri olarak dikkat çekiyor.

Lastik Üretiminde Kadın Eli

Kadınlar Ar-Ge ve mühendislik gibi bölümlerin yanı sıra lastiğin üretim süreçlerinde de elini taşın altına koyuyor. Lastiğin son şeklini almadan önceki bileşen hazırlama ve lastik üretim bölümlerinde de yüksek performans gösteriyorlar. Üretimin şekillendiği proseslerde gösterdikleri özgüven ve çalışma başarıları ile takdirleri üzerlerinde topluyorlar.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam Engelleyici Algılandı

Sitemizi görüntüleyebilmek için reklam gösterimine izin vermelisiniz.