Lider yeni yüzüyle sahnede: VW Golf Mk8

Avrupa'nın en çok satan otomobili Volkswagen Golf'ün sekizinci nesli resmi olarak tüm ayrıntılarıyla paylaşıldı.

45 yılda 35 milyondan fazla satarak bir efsane haline gelen Volkswagen Golf, sekizinci nesliyle bir kez daha sahnede. Volkswagen, şatış listelerinde liderliği kimseye kaptırmayan C-HB modeli Golf’ü 45 yıldır üretildiği Wolsburg tesisinde, yeni yüzüyle dünyaya tanıttı. 24 Ekim akşamı düzenlediği dünya prömiyerinde aracın tüm özelliklerini basınla paylaştı.

Volkswagen AG Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Herbert Diess törende yaptığı konuşmada, “Yedi nesil boyunca 35 milyondan fazla satan Golf öyle bir model ki, otomobil endüstrisinin tamamı standartların belirlenmesi için yeni bir Golf’ün piyasaya çıkmasını bekliyor” diye iddialı bir açıklama yaptı.

Tamamen yenilenen otomobilin bugüne kadarki en gelişmiş Golf olduğundan hiç şüphe yok. Trafikte diğer araçlarla iletişim kurma; öndeki araçlardan veya karayolları, meteoroloji gibi kamu kurumlarından yol durumu, hava şartları, trafik sıkışıklığı, yol çalışmaları gibi konularda bilgi alma; yoldaki kaza ve tehlikeleri bildirme, yaklaşan ilk yardım araçlarını haber verme gibi hayati öneme sahip Car2X teknolojisini kullanan ilk VW modeli olan Golf, 5 farklı güçte hibrit seçeneği sunan ilk model unvanının da sahibi.

48 voltluk hibrit motoru 110, 130 ve 150 beygirlik eTSI motorlarla eşleşiyor. 204 ve 245 beygirlik GTE modelinde ise plug-in hybrid yer alıyor.

Hibrit motorların yanı sıra 4 benzinli 1 dizel ve bir doğalgazlı motor da sunan yeni Golf’te 1.0 ve 1.5 turbo benzinlilerle birlikte 2.0 dizel motor da yer alıyor. 2.0 dizel motorun yakıt tüketimi konusunda %17 daha tasarruflu hale getirildiği belirtiliyor.

Aralık ayı başında Almanya ve Avusturya’daki bayilere teslim edilmeye başlanacak olan Mk8 Golf’te en dikkat çeken ayrıntı, yeni VW logosu.

Üst ızgarası bulunmayan ön panjuru, ince ve keskin köşeli farları, çamurluğa doğru bir çivi gibi uzanan IQ.LIGHT led gündüz aydınlatması, standart olarak sunulan led lambalar Golf’ü selefinden daha sofistike bir yüze kavuşturmuş. Arkada ise Tiguan ile aynı stop tasarımı, aracı daha yüksek ve hacimli gösteriyor.

Golf büyük devrimi iç mekanda yaşamış görünüyor. Tamamen dijital hale gelen kokpit, cama yansıyan head up display özelliği, vites kolsuz otomatik vites ve sesli komut sistemi, otomobilin güncel trendlere ve teknolojiye fazlasıyla ayak uydurduğunun işareti. Yeni Golf, kendi sınıfında standart olarak tamamen dijital kokpit sunan ilk model.

Golf Mk8’deki bir başka yenilikse Mobil Anahtar: Cep telefonu ile uyumlu çalışan dijital giriş ve çalıştırma sistemi, fiziki anahtar evde unutulsa bile aracın cep telefonuyla çalıştırılmasına imkan veriyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu