Mercedes 93 bin çalışanına 7.300’er euro ikramiye dağıtıyor

Alman otomotiv devi Mercedes-Benz, Almanyadaki 93 bin çalışanının her birine 7.300'er euro ikramiye dağıtacağını açıkladı. Çalışanlar yaklaşık 150.000 TL tutarındaki ikramiyelerini Nisan 2023 maaşlarıyla birlikte tek seferde alacaklar.

Ford’un Avrupa fabrikalarında 1000 çalışanın işine son verileceği haberi geldiği bir dönemde Mercedes-Benz, çalışanlarına ikramiye olarak kardan pay dağıtacağını açıkladı. Şirket yönetiminin, Genel İş Konseyi tarafından sunulan teklifi kabul ettiği bildirildi.

Mercedes-Benz AG İnsan Kaynaklarından Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi ve Çalışma İlişkileri Direktörü Sabine Kohleisen, “Birlikte 2022’de çok şey başardık. Zorlu bir ortama rağmen Mercedes-Benz ekibimiz, şirketimizin başarılı dönüşümüne yönelik büyük bir adım daha attı. Bu performansın takdiri olarak, Genel İş Konseyi ile birlikte bu yıl 7.300 Euro’luk özel bir ikramiye ödeyeceğimiz konusunda anlaştık. Bu meblağ, önceki maksimum miktarın önemli ölçüde üzerindedir.  Çalışma arkadaşlarımızın olağanüstü bağlılığı için şirket tarihindeki en yüksek kar paylaşım ikramiyesini ödeyerek, şükranlarımızı sunmak istiyoruz” dedi.

Mercedes-Benz, 1997’den bu yana çalışanlar için kar paylaşım uygulaması yürütüyor. Geçen yıl, her çalışanına 6.000 euro ikramiye veren otomotiv devi, bu yıl tarihin en yüksek ikramiyesini paylaşacak.

İleriye dönük olarak, Mercedes-Benz ve Genel İş Konseyi, kâr paylaşımı ikramiyesinin hesaplanması için yeni bir sistem benimseyecek. 2023 mali yılından itibaren yürürlüğe girmesi planlanan değişiklikler, tüm çalışan gruplarının şirketin başarısında ne ölçüde pay sahibi olabileceği anlamına gelecek, daha çok şirketin hedeflerini gerçekleştirme düzeyine ve sürdürülebilir kurumsal stratejisinin uygulanmasına bağlı olacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu