Yeni Mercedes A ve CLA’nın AMG modelleri Türkiye’de

Kompakt sınıfta süper spor otomobil performansı sunan en yeni Mercedes-AMG modelleri Türkiye'de satışa sunuldu.

Üstün performans, kusursuz sürüş dinamikleri ve çarpıcı tasarımlarıyla Mercedes-AMG’nin yeni kompakt spor otomobilleri A 45 S 4MATIC+ ve CLA 45 S 4MATIC+ Türkiye’de satışa sunuldu. Mercedes-AMG A 45 S 4MATIC+ 709,400 TL’den, Mercedes-AMG CLA 45 S 4MATIC+ ise 719,200 TL’den başlayan fiyatlarla satışa sunuluyor.

Tamamıyla yeniden geliştirilen 2.0 litre hacimli turbo beslemeli bu motoruyla 6.750 d/d’da 421 hp’lik güç üretiyor. Ürettiği bu güç sayesinde maksimum 500Nm tork değerini 5.000-5.250 d/d arasında bizlere sunuyor. Aynı zamanda 2.0 litrelik 421 hp’lik güce sahip olan bu motor litre başına güç üretiminde dünyanın en yüksek performansını sunarak yeni bir rekora imza atıyor.

Her iki modelde de AMG SPEEDSHIFT DCT-8G 8 ileri oranlı çift kavramalı otomatik şanzıman, aktif tamamen değişken dört tekerlekten çekiş sistemi AMG Performance 4MATIC+, AMG TORQUE CONTROL ve Drift Modu standart olarak sunuluyor.

Yeni AMG SPEEDSHIFT DCT-8G 8 ileri oranlı çift kavramalı otomatik şanzıman, tüm sürüş koşullarında son derece hızlı vites değiştiriyor ve vites değişimi ile güç kaybına neden olmadan aynı ivmeyle hızlanmaya devam edilebiliyor. Aktif tamamen değişken dört tekerlekten çekiş sistemi AMG Performance 4MATIC+, üstün yol tutuş özellikleri için AMG TORQUE CONTROL ile gücü her bir arka tekerleğe bağımsız olarak ayrı ayrı aktarıyor ve Drift Modu ile benzersiz bir sürüş keyfi yaşatıyor.

Mercedes, 3D grafiklerle görselleştirilen ve yüksek çözünürlüğe sahip MBUX (Mercedes-Benz Kullanıcı Deneyimi) bilgi ve eğlence sistemi, AMG modellerine özel “Klasik”, “Spor” ve “Süper Spor” olmak üzere üç farklı gösterge stilini, standart 10.25 inç’lik tamamen dijital iki ekran üzerinde sunuyor.

Yeni Mercedes-AMG A 45 S 4MATIC+ ve CLA 45 S 4MATIC+’a yakışan tasarım:

Her iki modele de baktığımızda İlk kez, kompakt sınıfta bir model AMG ailesinin karakteristik görünümü olan alt kısmı geniş,12 dikey çıtaya sahip özel AMG radyatör ızgarasıyla bizlere kendini gösteriyor. Aynı zamanda keskin hatlı ince ön farlar, güç oluklarına sahip alçak ve aerodinamik açıdan önemli avantaj sağlayan motor kaputu ve “köpekbalığı burnu” dediğimiz tasarımı, alçalarak sivrileşen ön tasarım ile ileriye doğru atak, dinamik bir görünüm sergiliyor. Yan tarafına geçtiğimiz zaman ise AMG marşpiye kaplamaları daha dinamik ve sportif bir görünümle önde sergilediği sportifliği devam ettiğini görüyoruz. Kapı gövdesine sabitlenen yan aynalar ile Mercedes-AMG ailesinin Coupé ve spor otomobil görünümü yansıtılıyor. Bu özel ayna uygulaması, sadece daha sportif görünmekle mi kalıyor? “Tabi ki hayır” aynı zamanda aerodinamik verimliliği de iyileştiriyor.

Özel olarak yeni geliştirilen 4 silindirli turbo motor:

Başlıkta da belirtiğimiz gibi özel olarak geliştirilen 2.0 litre hacimli sıralı 4 silindirli turbo beslemeli bu motor 421 hp’ye (310 kW) ulaşan güç seviyesiyle kendi hacim sınıfında dünyanın en güçlü seri üretim motorunu oluşturuyor. Mercedes-AMG, böylelikle önceki motorun güç değerini 40 hp (30 kW) yukarıya taşırken, daha önce 475 Nm olan maksimum tork değerini de 500 Nm’ye yükseltmeye yardımcı oluyor. Litre başına 211 hp (155 kW) ile Mercedes-AMG’nin yeni yüksek performanslı motoru çoğu iddialı süper spor otomobilin motoruna da meydan okuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu