Mercedes pes etmedi: Yeni nesil Citan geliyor!

Küçük sınıf hafif ticari araç pazarında bir türlü beklediğini bulamayan Mercedes-Benz, Renault'a ürettirdiği Citan modelinden istediği satış adetlerini yakalayamamasına rağmen vaz geçmiyor. Üstelik yeni Citan'ın elektriklisi de var.

Mercedes-Benz, 9 yılda sadece 36.144 adet satabildiği Citan modelinden vaz geçmiyor. Daha önce de aynı sınıfta kendisinin geliştirip ürettiği ama satış başarısı gösteremediği için dört yılın sonunda üretimden kaldırdığı Vaneo’dan sonra Kangoo ile birlikte Renault’a ürettirdiği Citan modelini, yeni nesliyle tekrar sahneye çıkarıyor. Üstelik bu sefer Citan’ın eCitan adında elektrikli bir de kardeşi var.

Mercedes’in bu kez tasarımdan donanıma pek çok konuda daha fazla müdahil olduğu görülüyor. Çarpıcı tasarımdan sürüş özelliklerine, güvenlikten bağlanabilirlik çözümlerine kadar markanın tüm karakteristik DNA özelliklerini bünyesinde barındıran Yeni Mercedes-Benz Citan ve tamamen elektrikli versiyonu eCitan, 25 Ağustos 2021 tarihinde dünyaya tanıtılmaya hazırlanıyor. Dijital olarak gerçekleşecek lansman https://media.mercedes-benz.com/Citan adresinden takip edilebilecek.

Mercedes-Benz’in yeni hafif ticari aracı, kompakt dış boyutlarına karşın geniş iç mekan ve yükleme alanı ile özellikle dağıtım ve servis hizmetleri alanında çok yönlü kullanım özellikleri sunuyor. Geniş açıklığa sahip sağ ve sol sürgülü kapılar kadar alçak yükleme eşiği de iç mekana erişimi ve aynı zamanda araç yüklemeyi-boşaltmayı kolaylaştırıyor.

Yeni Citan Tourer versiyonunda ise yolcular, rahat ve konforlu bir yaşam alanı ile şımartılıyor. Son derece değişken ve işlevsel bir yapının yanında araç, üst seviye güvenlik özellikleri ve üstün sürüş konforu da sunuyor.

Mercedes-Benz Hafif Ticari Araçlar Başkanı Marcus Breitschwerdt; “Yeni Mercedes-Benz Citan, profesyoneller tarafından, profesyoneller için baştan aşağı yeniden geliştirildi. Kusursuz tasarımdan sürüş özelliklerine ve güvenlikten bağlanabilirlik özelliklerine kadar Yeni Citan, tüm Mercedes-Benz DNA’sına sahip.” dedi.

Güvenlik, Mercedes-Benz için temel ve öncelikli bir değer. Enerjiyi sönümleyen ve enerji boşaltma kirişlerine sahip dengeli gövde, standart sunulan yedi adede kadar hava yastığı ve modern sürüş destek sistemlerine sahip kapsamlı donanım, söz konusu güvenliğin sağlanmasına yardımcı oluyor. Ayrıca yardımcı sistemler, birçok sürüş senaryosunda sürücüyü destekleyebiliyor veya rahatlatabiliyor.

Güvenlik, sadece bu sistemlerle sağlanmıyor. Sprinter veya Mercedes-Benz binek otomobil ürün ailesi gibi Yeni Citan da isteğe bağlı olarak sezgisel ve uyarlanabilir bilgi-eğlence sistemi MBUX (Mercedes-Benz Kullanıcı Deneyimi) ile donatılabiliyor.

Güvenlik sistemleri, tehlikeli durumlarını önceden belirleyebiliyor

Mercedes-Benz Hafif Ticari Araçlar Stratejik Proje Yöneticisi ve Baş Mühendisi Dirk Hipp; “Sürüş destek sistemlerini uygularken, bir ticari araçta da binek otomobillerimizdeki konfor ve uyumu sunmayı amaçladık. Müşterilerimiz tarafından güçlükle fark edilecek nazik müdahaleler ESP’nin yanı sıra, yokuş kalkış desteği veya yan rüzgar asistanında da geçerli olacak.” dedi.

Radar ve ultrasonik sensörler dışında kameraları da kullanan sürüş destek ve park sistemleri, trafiği ve çevreyi izliyor, gerektiğinde sürücüyü uyarıyor veya müdahale ediyor. Yeni nesil Mercedes-Benz C-Serisi ve S-Serisi örneğinde olduğu gibi, direksiyon müdahalesiyle çalışan Aktif Şeritte Kalma Yardımcısı rahatlık sağlıyor.

Yasal zorunluluk olan ABS ve ESP dışında, Yeni Citan versiyonları, yokuşta kalkış desteği, yan rüzgar asistanı, yorgunluk uyarı sistemi ATTENTION ASSIST ile standart olarak donatılıyor. Citan Tourer versiyonunda sunulan sürüş destek sistemleri, Aktif Fren Yardımcısı, Aktif Şeritte Kalma Yardımcısı, Kör Nokta Yardımcısı ve Hız Sınırlandırma Yardımcısı ile çeşitliliğini artıyor.

Örneğin trafik sıkışıklığını otonom olarak takip eden aktif mesafe asistanı DISTRONIC ve sürücünün Citan’ı şeridin ortasında tutmasına yardımcı olan Aktif Yönlendirme Asistanı gibi donanımlar ise isteğe bağlı donanım olarak sunuluyor.

Citan Tourer’da sunulan ve ciddi bir yandan çarpışma durumunda sürücü ve ön yolcu koltukları arasında açılabilen standart orta hava yastığı ile Yeni Citan, emniyet sistemlerinde de iddialı. Citan Tourer, toplam yedi adet hava yastığı ile yolcuları korurken, panelvan modeli standart olarak altı hava yastığı ile donatılıyor..

 

Mercedes-Benz EQT Concept

“Hey Mercedes” sesli asistan özelliği ile MBUX, dolaylı sesli komutlarını da anlıyor

Güçlü çipler, uyarlanabilir yazılım, yüksek çözünürlüklü ekranlar ve parlak grafiklerle MBUX (Mercedes-Benz Kullanıcı Deneyimi), otomobil kullanım şeklini değiştirdi.

Yeni Citan’da MBUX’in farklı versiyonları isteğe bağlı olarak sunuluyor. Sistem, yedi inçlik dokunmatik ekran veya direksiyon üzerindeki dokunmatik kumanda düğmeleri aracılığıyla sezgisel kullanım, Bluetooth bağlantısı ve dijital radyo (DAB ve DAB +) üzerinden eller serbest kullanım gibi özelliklerle öne çıkıyor.

Yeni Mercedes-Benz Citan ve tamamen elektrikli versiyonu eCitan 25 Ağustos 2021 tarihinde dünyaya tanıtılacak.

Alman üretici, kendi geliştirip ürettiği elektrikli araçlarına EQC, EQV, EQS gibi isimler veriyor. Elektrikli Citan için paylaşılan konsept görüntülerde de aracın adının EQT olacağı ifade edilmişti, fakat Mercedes’ten gelen resmi bültende Renault tarafından üretilen elektrikli hafif ticari aracın adı eCitan olarak anılıyor. Buradan anlaşılacağı üzere, Citan ve eCitan van tipi hafif ticari araçları oluştururken, T-Class ve EQT ismi daha konforlu kişisel kullanıma uygun binek tiplerine verilecek. Renault da yeni nesilde Fransa’da ürettiklerine Kangoo, Fas’ta, Dacia Docker ile birlikte ürettiklerine Express adını veriyor.

EQT CONCEPT FOTO GALERİ

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu